kulcsár edina
Helyi lakosok vallottak arról az Augsburger Allgemeine Zeitungnak, hogy az elmúlt években milyen változásokon ment át szeretett városuk. A történelmi óváros egyik terét elfoglalták a fiatal bevándorlók, a rendõrök szinte tehetetlenek.
A város legolvasottabb lapjában megjelent cikkben két helyi lakos vall arról a rémálomról, amit naponta kell átélniük a migránsok miatt. A nyilatkozók szerint az Elias-Holl nevű teret mára már teljesen a saját uralmuk alá hajtották a bevándorlók, a hatóságok lényegében tehetetlenek. Ráadásul ezt az állítást a rendőrség is megerősítette:
A szóban forgó téren valóban megnövekedtek a rendőrségi akciók, az Elias-Holl egy problémás gócpont lett az elmúlt években
– áll a közleményben. Zoran Kikic nyolc éve él a tér mellett a feleségével, és azt meséli, hogy már konfliktusba is került a teret elárasztó férfiakkal. Sokat kell itthonról dolgoznom, és a folyamatos üvöltözések és a hangos zenehallgatás miatt lehetetlenség koncentrálni.
Amikor egyszer illedelmesen lementem szólni, akkor elkezdtek lökdösni, és csak akkor hagyták abba, amikor más járókelők is közeledtek. Már nem is szólok nekik, inkább kihívom a rendőröket
– meséli a lakó. Minden nyáron rendeznek egy kisebb fesztivált itt a téren fellépőkkel. Lementünk a feleségemmel, de belénk kötött több tört németséggel beszélő berúgott fiatal. Azt kérdezték, hogy problémánk van-e a külföldiekkel. A nejem teljesen lemerevedett, szerencsére tettlegesség nem történt – meséli a férfi.
Zoran Kikic szomszédja, Jürgen Benthele megerősítette az elhangzottakat és hozzáteszi, hogy a nyári meleg estéken száznál is több bevándorló találkozó helyévé vált a környék.
Az alkohol- és drogfogyasztás mindennapos, mindegy hogy nappal van vagy este.
Az augsburgi rendőrség szóvivője megerősítette, hogy tavalyhoz képest 30 százalékkal nőtt a rendőrségi akciók száma csak az Elias-Holl téren. Thomas Rieger azt is elmondta, hogy az igazoltatott személyek többsége migrációs hátterű fiatal, és rendszerint rendzavarás miatt riasztják őket a lakók. A legnagyobb baj az, hogy amikor az egyik városi csomóponton megnövelik a rendőrségi jelenlétet, akkor a fiatalok egy másik placcot választanak maguknak.
A lakók múgy érzik, hogy magukra hagyták őket a hatóságok.