kulcsár edina
A német titkosszolgálatnak külön aktája van azokról az embercsempészekrõl, akik Afrika és Európa között szervezik a migránsok taxiztatását. Havonta akár 6000 embert is át tudnak juttatni a kontinensünkre, amibõl hatalmas nyereséget szereznek. Az embercsempészés már a drognál is nagyobb biznisz...
A kedvelt spanyol strandokon egyre gyakrabban tűnnek fel Afrika felől érkező gumicsónakok, amelyekből több tucatnyi illegális bevándorló száll partra, majd próbálnak pillanatok alatt köddé válni. A Bundesnachrichtendienst (BND) nevű német titkosszolgálat egy jelentésében arról számol be, hogy a legtöbb afrikai migráns Marokkóból és Líbiából indulva célozza meg Európát, az utóbbi hónapokban elsősorban Spanyolországot.
Az embercsempészek olyan hálózatot építettek ki a két kontinens között, amivel akár havi 6000 migránst is Európába tudnak juttatni.
A BND is felfigyelt a jelenségre, mivel Spanyolország általában csak köztes országként szolgál a bevándorló számára, az elsődleges cél, hogy Németországba jussanak. A német Bild nevű lap bepillantást nyert a titkos iratokba, amikben az is szerepel, hogy legfőképp a „Boza” (győzelem, diadal) nevű afrikai generáció jelent problémát. Õk azok a fiatalok, akik kilátástalannak látják a helyzetüket hazájukban, ezért mindent egy lapra téve Európában akarnak szerencsét próbálni. Az elképzelésük Európáról ugyanakkor igen naiv:
Probléma nélkül híres focisták lehetnek, amiből meggazdagodnak, majd luxuskocsikat tudnak vezetni…
Több útvonal is van Európa felé
A legtöbb afrikai országból vízum nélkül lehet eljutni Marokkóba, de például a Kamerunban élőknek szükségük van vízumra. Afrikában az ilyen papírokhoz már 50 euróért hozzá lehet jutni akár illegálisan is. Marokkóból aztán három útvonal is vezet Spanyolország felé, ami jelentősen megnehezíti a parti őrség dolgát. A BND jelentése szerint a marokkói hatóságok pedig annak ellenére sem tudják felszámolni az embercsempész-hálózatokat, hogy csak idén 54 ezer migránst tartóztattak fel, 74 hálózatra csaptak le, 230 embercsempész ellen indítottak eljárást, és 1900 csónakot lefoglaltak.
Nem olcsók a Tarifák
Az embercsempészek különböző csomagokat dolgoztak ki, amikből a migránsok kedvükre válogathatnak 360 ezer forintnak megfelelő összegért háromszor próbálkozhatnak, hogy Európába jussanak. 720 ezer forintért garanciát adnak a csempészek, hogy a bevándorló Európába jut, másfél millió forintért pedig VIP-csomag is választható, ami például Maliból, Marokkón át vezet Spanyolországba a legjobb körülmények között, az út pedig csak hat napig tart.
Sokan életüket vesztik az út során, ám mivel csak utólag kell fizetni, az embercsempészek a halott családján próbálják meg behajtani a pénzt, és a zsarolástól, a tettlegességtől sem riadnak vissza.