kulcsár edina
1990 óta nemzeti ünnepnek számít október 3-a Németországban, ami a kettészakadt ország újraegyesítésének állít emléket. Hiába telt el a történelmi nap óta majd' 28 év, a keletnémetekre még mindig lesajnálóan tekintenek az egykori nyugatnémetek.
A szászországi Chemnitzben történtek sok mindenre rávilágítottak az elmúlt egy hétben. A németországi lapok és tévék egészen elképesztő módon többet foglalkoztak azzal, hogy mi történt a 240 ezer lakosú Chemnitzben tartott tüntetéseken, mint azzal, hogy mi volt a demonstrációk kiváltó oka. Mellékszálként akarták feltüntetni, hogy egy olyan 22 éves iraki migráns szúrt agyon egy 35 éves német édesapát, akit már régen ki kellett volna toloncolnia a hatóságoknak a többszörösen büntetett előélete miatt.
A Chemnitzbe látogató tartományi miniszterelnököt egy lakossági fórumon pár napja elárasztották a panaszaikkal az ott élők. A migránsok által elkövetett zaklatások, bűncselekmények mellett azt is sérelmezték, hogy azzal van tele a sajtó, hogy a Chemnitzben élők szélsőjobboldali csőcselék.
És mindezt csak azért, mert felemelték a hangjukat a Merkel-féle menekültpolitika ellen.
Sokaknál végül a Spiegel nevű lap legújabb címlapja verte ki a biztosítékot. A lap ugyanis egy fekete hátterű címlapot jelentetett meg, aminek főcíme Sachsen (Szászország) volt. A tartományi név vége azonban már olyan betűtípussal volt leírva, amilyet a náci Németországban használtak előszeretettel.
A drezdai főügyészség szerint a címlap miatt több feljelentés is érkezett, közösség elleni uszítás miatt. Egy szászországi újságáruslánc tulajdonosa pedig azt mondta, hogy bojkottot hirdetett a lap ellen.
A tartomány összes lakóját egy kalap alá veszik, és mindenkit lenáciznak, én meg ezt a szennylapot áruljam a standomnál? Na, még mit nem, inkább WC- papírként fogom elhasználni
– dühöngött az 52 éves Günther E.