kulcsár edina
Kihozták õket! Két hét izgalom után sikeresen kihozták Thaiföldön a barlang mélyén rekedt 12 gyereket és az edzõjüket. Más országban valószínûleg meglincselnék az edzõt, aki a gyerekek életét kockáztatta, a thai szülõk azonban megbocsátottak neki, sõt ünneplik, hogy milyen hõsiesen viselkedett. A helyi hatóságok azonban feltehetõen felelõsségre vonják.
Minden gyereket kihoztak a búvárok a thaiföldi Tham Luang barlangrendszerből, ezzel mindenki megmenekült a föld alatti, 16-17 napos fogságból.
A dráma június 23-án kezdődött, amikor a Moo-Para, azaz Vaddisznók ifjúsági focicsapata a fiatal edző, Ekapol Chanthawong vezetésével kirándulni indult a barlangba, annak ellenére, hogy a bejáratnál ki volt írva a figyelmeztetés: monszun idején nem látogatható, mert eláraszthatja a víz. Szerencsétlenségükre ez meg is történt, és ők egy kis barlangteremben rekedtek, s csak nyolc nappal később találtak rájuk a keresésbe bekapcsolódó brit mentők. A világ minden részéből érkeztek barlangi búvármentők, hogy segítsenek, és végül sikerült is egy olyan módszert találniuk, amivel biztonságban kihoztak mindenkit.
,,Az elárasztott barlangban csapdába esett emberek kimentése a barlangi mentésnek is a legnehezebb fajtája" – mondta el a %Ripost%-nak Anmar Mirza, a helyszínen dolgozó barlangi mentőszakértő, az amerikai Nemzeti Barlangmentő Bizottság koordinátora.
Ez a thaiföldi mentés a legnehezebb volt, amiben valaha részt vettem. Végig nagyon izgultam, sikerül-e kihozni mindenkit épségben.
z a barlang viharok idején viharcsatornaként működik, és nyakunkon volt az újabb esőzés."
Amerikában biztos, hogy beperelnék az edzőt a szülők, de nálunk is valószínűleg sokan nekiesnének…. A thaiföldiek azonban azt üzenték neki: „Ne vádold magad!”
„Nem haragszunk rád, vigyázz magadra, ne felejtsd el magad is betakarni. Ne aggódj, hamarosan kint lesztek "– üzente az edzőnek a 14 éves Nattawut Takamsai anyukája. Levelet is írt a szülők nevében:
„Azt akarjuk, hogy tudd, a szülők egyáltalán nem mérgesek rád, ne aggódj emiatt! Sőt, úgy tekintenek rád, mint gyermekeink védelmezőjére.”
A helyi sajtóban is úgy ábrázolják az edzőt, amint 12 vaddisznókölyköt ölel, utalva a focicsapat nevére.
Ha egy diákkal vagy gyerekcsoporttal történik valami, az a magyar törvények szerint egyértelműen annak a felnőttnek, pedagógusnak a felelősségre, akire a szülők a gyerekeket rábízták – mondta el a %Ripost%-nak Illyés Lóránd ügyvéd. Ha baj történik a felügyelete alatt, a kiskorúak testi, értelmi, erkölcsi vagy érzelmi fejlődését veszélyezteti, egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
S hogy mit tett az edző a barlangban a gyerekekért, meddig kell még karanténban lenniük, valamint miket kértek először enni a kimenekített kamaszok? Többek közt ezekről is olvashatsz a szerdai %Ripost% napilapban. Keresd az újságárusoknál!