kulcsár edina
Ma már nem tagja a bevándorlókat segítõ bizottságnak és szerinte a korábbi osztrák kormány politikusainak "fogalmuk sincs, hogy mit tettek" az országával.
Egy nyugdíjas osztrák tanár, Franz Schmalwieser, az első nagy bevándorlási hullám kezdetén, 2015-ben, segíteni szeretett volna a migránsokon. Ahogy ő mondja, “segítő szindrómába került”. Neustadtlban, a helyi önkormányzat polgármesternének kérésére négy családdal foglalkozott. Nyolc felnőttel és tíz gyerekkel. Adományokat gyűjtött nekik, a gyerekeket pedig kerékpározni tanította.
Akkor kezdett felnyílni a szeme, amikor azt látta, hogy a menekültek csak turkáltak az ajándékba kapott ruhák között és azt mondogatták, hogy “ez semmi, inkább menjünk és vásároljunk magunknak márkás ruhákat”. Az ilyen esetek miatt azután egyre kevesebb ruha és készpénz adomány érkezett a számukra.
A menedékkérők pontosan tudták, hogy mennyi segély jár nekik. Egy felnőtt 2 gyerekkel 1400 eurót kapott havonta, de semmiért sem akartak fizetni”
– mondta a nyugdíjas tanár.
A legmegdöbbentőbb azonban az volt a számára, hogy a bevándorlók szidták a szállást, amelyet nyújtott nekik és mindenáron Bécsbe akartak költözni. Több családnak a Szent Márton diakónia is felajánlott egy épületet, de az sem tetszett nekik. Egy másik család azért nem költözött be egy 86 négyzetméteres lakásba, mert nem volt benne cirkó fűtés... A ház udvarán ugyan volt ajándék tűzifa, de azt nem akarták hasogatni... 7 pontban sorolták fel, hogy miért nem akarnak odaköltözni.
Az adományokból összegyűlt vagy harminc használt női kerékpár, de egyik sem kellett nekik, csak mountainbike-ot szerettek volna... Egy afgán család lányait egy közgazdaság-tudományi iskolában lehetett elhelyezni. De ők fokozatosan kiszorultak az iskolából. Kilenc hónap elteltével az egyik lány eltűnt. Bécsben illegálisan élő afgánokkal együtt Olaszországba költözött.
A rendőrség visszahozta a lányt. "Később újra láttam a lányokat a szomszéd városban. Az apjuk nyomására fátyolt hordtak. Az egyikük már férjhez ment, a másikuk éppen terhes volt" - mesélte a tanár.
Franz Schmalwieser ma már nem tagja a bevándorlókat fogadó "welcome" bizottságnak és az a véleménye, hogy a korábbi, baloldali kormány politikusainak “fogalmuk sincs, hogy mit tettek” az országával.
Forrás: Voiceofeurope