tóth gabi
Európa-szerte lépéselõnyben vannak a terroristák, hiszen olyan sokan vannak, hogy a titkosszolgálatok képtelenek voltak ennyi embert megfigyelni - eddig.
A brit titkosszolgálat, az MI5 és az MI6 is számítógépes algoritmust használ majd a jövőben arra, hogy megfigyelje 20 ezer volt, illetve potenciális terrorista mozgását az internetes térben. A monitorozást számítógépek végzik, így nem jelenthet problémát az emberhiány, a „kémgépek” pedig mindent rögzítenek: ha a megfigyelt személy más radikálisokkal veszi fel a kapcsolatot, fegyvert rendel, vagy éppen propagandaanyagot keres.
A brit terrorelhárítás jelenleg nagyjából 3000 gyanús személyt követ, de a listájuk több tízezer olyan nevet tartalmaz, akik a jelek szerint képesek lennének egy merénylet végrehajtására. A listát azután bővítették, hogy az országot több véres terrortámadás is érte, így valószínűvé vált, hogy az eddig alvónak tűnő terrorista sejtek nagyon is aktívak.
Az utóbbi idők tömeggyilkosai közül többen is feltűntek egykor a titkosszolgálatok látóterében: a Westminster-hídon öt embert halálra gázoló-késelő Khalid Masoodot, a Manchesterben 22 embert meggyilkoló Salman Abedit, vagy éppen a London-hídon támadó Khuram Buttot is megfigyelték egy bizonyos időszakban. Viszont nem gyűlt velük szemben elég bizonyíték, a hatóság pedig túlterhelt volt, így a megfigyeltek köréből eggyel hátrébb sorolták őket, „esetleg veszélyes” kategóriába. Ha ezt a hibát nem is, a továbbiakat a remények szerint ki lehet küszöbölni az algoritmus segítségével.