kulcsár edina
Egyre nehezebben talál megoldást Nagy-Britannia arra a problémára, hogy mit kezdjen azokkal a hazatérõ britekkel, akik egykor az Iszlám Állam soraiban harcoltak.
Rory Stewart külügyminiszter nemrégiben azt mondta, hogy a legjobb az lenne, ha minden brit harcost megölnének. A kormány később finomított Stewart kijelentésén, szerintük a miniszter arra gondolt, hogy a brit harcosok többsége még a közel-keleti frontokon életét vesztette, ami a hatóságok számára könnyebbséget jelent.
Az MI6 korábbi igazgatója, Richard Barrett terrorszakértő szerint nehéz jó megoldást találni a helyzetre, mert túl költséges ennyi dzsihádista megfigyelése, és nem is feltétlenül eredményes. Barrett a Newsnight műsorban arról beszélt, hogy minden európai kormány tisztában van azzal, hogy a hazatérő harcosok figyelése hatalmas forrásokat emésztene fel, ezért nem is nagyon történik előrelépés ezen a területen – inkább csak mindenki abban reménykedik, hogy a terroristák nem hagyják el a Közel-Keletet.
A szakértő a deradikalizációs, társadalomba visszaillesztő programokkal kapcsolatban is szkeptikus: szerinte csak néhány szélsőséges harcos esetében lehet őket kiábrándítani az Iszlám Állam által kínált radikális eszmékből, a többségük véleménye minden program ellenére sem fog megváltozni. Ezért nem az európai normák sulykolása lenne a célravezető megoldás, hanem az, ha megakadályoznák, hogy a hazatérő harcosok végrehajtsák erőszakos céljaikat.
Barrett szerint azért is lenne fontos elszeparálni a harcosokat a társadalomtól, mert ha szabadon járnak-kelnek, könnyen terjeszthetik a szélsőséges eszméket, és újabb tagokat szerezhetnének az Iszlám Államnak.
Barrett szerint érdemes lenne minden dzsihádista esetében alapos vizsgálatot végezni, hogy megértsék, milyen okokból vált radikálissá, és milyen céllal tért haza. Szerinte két típust különböztethetnek meg a hazatérő terroristák esetében: a nagyon elkötelezettek még Rakka eleste után is a terrorszervezet soraiban maradtak, és akkor térnek haza, ha tömeggyilkossági céllal küldi őket a kalifa, míg a korábban hazatérők közül sokan ráébredtek, hogy hibát követtek el a csatlakozással. De mindkét csoport veszélyes, és a tagokkal a brit törvények alapján kell eljárni: alapos vizsgálat után lehet csak bebörtönözni a bűnösöket.