kulcsár edina
Európában "megmozdult a föld", egyre több régió, vagy önálló állammal nem rendelkezõ közösség fejezi ki az önrendelkezés iránti akaratát - írták a tüntetés kiáltványában.
A viharos széllel és esővel dacolva, mintegy száz helyszínen,
őrtüzek mellett tüntettek vasárnap este Székelyföld-szerte a térség területi autonómiájáért – adta hírül a Foter.ro
A sepsiszentgyörgyi turul szobor előtti téren a tüntetés szervezői mécsesekből rakták ki Székelyföld körvonalát és többen fáklyát gyújtottak, bár a viharos szél és a sűrű eső többször eloltotta a nyílt lángokat. Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke, a székely és a katalán zászló mellett felolvasta a tüntetés kiáltványát, amely valamennyi tüntetési helyszínen elhangzott.
A szónok szerint Európában „megmozdult a föld”, egyre több régió, vagy önálló állammal nem rendelkező közösség fejezi ki az önrendelkezés iránti akaratát.
„Legyen szó akár függetlenségről, akár államon belüli önrendelkezésről, a nemzetközi közösségnek felül kell vizsgálnia az önrendelkezési jog merev és elavult értelmezését, amely szerint ez a jog kizárólag csak az államok népességét illeti meg”
– állt a kiáltványban.
A tüntetők megerősítették ragaszkodásukat a nyolc székely széket és a 149 önkormányzatot magába foglaló Székelyföld határaihoz, amelyet a helyi közösségek népszavazása tesz majd véglegessé. Példaként hozták Veneto és Lombardia tartományokat, amelyek népszavazással kértek nagyobb autonómiát, és amelyről az olasz kormány hajlandó tárgyalni velük.
Szó esett Katalóniáról, illetve a spanyol kormány elzárkózó magatartásáról is, amelynek tanulsága, hogy a párbeszéd elutasítása csak felkorbácsolja az indulatokat.
A turul szobor mellett mondott imájában
Kovács István unitárius lelkész megállapította, ha a szél el is oltotta a mécseseket, a mostoha körülmények nem olthatják el a szabadságvágy lángját, amelyet magukban hordoznak a székelyföldi emberek.
A megmozduláson felolvasták Szili Katalin levelét, amelyben a miniszterelnöki megbízott arra figyelmeztetett, hogy Európa nem tekinthető valódi értékközösségnek, míg egyes európaiakat megillet az autonómia, másokat pedig nem. Szili Katalin reményét fejezte ki, hogy az október utolsó vasárnapján gyújtandó őrtüzek valamikor a már kivívott autonómia ünnepei lesznek.