tóth gabi
Vérszomjas, veszélyes idõzített bombák vagy csalódott, a családjuk után vágyakozó nõk az Iszlám Állam harcosainak feleségei?
Ahogy halad Rakka ostroma, egyre több terrorista családja menekül el a kalifátus fővárosából. A szíriai hadsereg azonban elkülöníti a menekülttáborokban a dzsihádistafeleségeket és gyerekeiket, mert nem lehet tudni, kaptak-e olyan utasítást férjeiktől, hogy amint lehetőségük van rá, öljenek.
A Rakkától 75 kilométerre fekvő Ain Issa táborában, egy háromszobás kis épületben jelenleg 16 terroristafeleség és 32 gyerekük él. A nők többsége külföldi, és mind arra várnak, hogy hazajuthassanak. Erre azonban kicsi az esélyük.
Az elkülönített barakkban libanoni, holland, török és marokkói-francia nők is élnek a szíriaiak között. Mind azt mondják, hogy csalódtak: vagy a férjükkel együtt csatlakoztak az Iszlám Államhoz, vagy még hajadonként, saját elhatározásukból jelentkeztek a terrorszervezethez, de hamar kiábrándultak a kalifa eszméiből. A többségük legalább egyszer megözvegyült az elmúlt években, de az Iszlám Államnál nem marad sokáig férj nélkül egy nő: szinte azonnal újra házasságra kényszerítették őket, hogy újabb tagokat szülhessenek a terrorszervezetnek. A legtöbb nőnek több férfitól született gyereke, és egyáltalán nem szomorúak, hogy már megözvegyültek.
A táborból nehezen szabadulhatnak, mivel nincsenek irataik, és nem is tudják bizonyítani, hogy nem voltak tagjai a terrorszervezetnek, így ha haza is jutnak, rögtön börtönbe kerülnek. Az ötödik gyerekével várandós, libanoni Nour azonban hamarosan hazatérhet – ezt a többi feleséggel együtt egy csirke levágásával fogják ünnepelni. Az egyik szíriai nő elhúzza az ujját a csirke nyaka előtt:
„Végezzük ki az Iszlám Állam stílusában.”