Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2017.09.26.

Nagy a baj: Amerika és Japán sem tudja kilőni Észak-Korea rakétáit

Hiába a brutális pénzeket felemésztõ rakétavédelmi eszközök, úgy tûnik, valós fenyegetettség esetén kudarcot vallanának.

Vajon miért nem lőtte le Japán a területe fölött elhaladó észak-
koreai ballisztikus rakétákat ?
Valószínűleg világszerte sokan gondolkodtak már ezen, ezért a japán kormány titkárságának vezetője, Yoshihide Suga a napokban el is magyarázta: azért, mert nem veszélyeztette Japán területi épségét.

Nos, ez csak az igazság fele – írta a Defenseone.com. Sem Japán, de még az Egyesült Államok sem tudta volna megsemmisíteni azokat a 770 kilométer magasan repülő rakétákat.

Ez túl nagy magasság mind az Aegis rakétaelhárítók számára, amelyek japán repülőgép-hordozó anyahajókon vannak, mind a Patriot, sőt még a nemrég Dél- Koreában üzembe állított THAAD rendszer számára is /amelyhez hasonló Guam szigetét is védi.

Ezek a rakétaelhárító rendszerek akkor alkalmazhatóak, amikor az ellenséges rakéta már lefele tart és többé-kevésbé függőlegesen érkezik a cél felé. A kilövés után, még a pálya kezdetén, az Aegis rendszer akkor lehetne sikeres, ha az azt hordozó hajó
nagyon közel lenne a kilövési ponthoz, de akkor már Észak-Korea vizein kellene tartózkodnia… Sőt,

még akkor is csupán maximum két perc áll a rendelkezésre a rakétaindítás észlelésétől annak megsemmisítéséig – ennek esélye pedig minimális, közel a nullához.

- A THAAD, Patriot és különösen az Aegis meglehetősen jól teljesített a tesztekben, ám ezek egyszerűsített körülmények között, rövid távú célokkal történtek. Az Aegist is csak egy közepes hatótávolságú célpont mellett tesztelték - mondta Kingston Reif, az amerikai rakétavédelmi programok egyik vezető szakértője.

A hosszú távú, tehát Amerikát is elérő rakéták elleni védekezéssel, amelyet Ground-Based Midcourse Defense-nek neveznek /GMD/, az Alaszkában és Kaliforniában található eszközök tesztjei sem voltak megnyugtatóak. - Még ideális körülmények között is, ahol
a védők tudták a teszt rakéta fellövésének idejét, irányát és pályáját, valamint az „ellenséges” rakéta alakját, hőmérsékletét, még akkor is szomorú volt a GMD-rendszerek sikerességi aránya
- mondta Philip Coyle, a Pentagon operatív tesztelésének korábbi igazgatója.

Ez pedig – írja a Defenseone – azt jelenti, hogy ha Észak-Korea az új
interkontinentális ballisztikus rakétát, a Hwasong-14-et megfelelő figyelmeztetéssel lőné ki, ha a robbanófej nagyjából olyan lenne, mint az várható, és csak egy lenne egy ilyen rakétából, valamint nem alkalmaznának robbanófej nélküli „eltérítő”, „zavaró” rakétákat, akkor is csupán 50 százalékos lenne az esély arra, hogy egy ilyen rakétát elfogjon az amerikai védelmi rendszer. Ha pedig lenne idő 4 vagy 5
elfogórakéta kilövésére, akkor az elfogás és megsemmisítés esélyei is nőnének.

Ám Észak-Koreától nem várható az együttműködés és műszakilag mindent megtesznek majd azért, hogy lehetetlenné tegyék az ország védelmét. Hiába költött az Egyesült Államok az elmúlt évtizedekben 40 milliárd dollárt a GMD és több mint 320 milliárd dollárt a rakétavédelmi rendszerekre.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek