tóth gabi
Egyre több turistaparadicsomnál telt be a pohár: elegük van az állandóan zajongó, randalírozó, falkákban járó nyaralókból. Az olasz városok még csak szigorú szabályokat hoztak a megfékezésükre, de Spanyolországban már a támadások és tüntetések is kezdenek mindennapos eseménnyé válni.
Legutóbb a partysziget Mallorcán akcióztak a szélsőbaloldali Arran csoport aktivistái: a fiatalok előbb csak „A turizmus megöli Mallorcát” feliratú táblákkal vonultak az utcára a turisták egyik kedvenc szigetének fővárosában, Palma de Mallorcán, de a tüntetés hamar eldurvult. Az aktivisták égő fáklyákat dobáltak a kikötőben horgonyzó luxusjachtokra, majd a közeli étterem vendégeire és vacsorájukra konfettit szórtak - olvasható a pénteki Ripost napilapban.
A csoport, amely a spanyol radikális párt ifjúsági szervezetének tekinthető, később közösségi oldalán közzétett egy videót az akcióról, közben pedig egy rapper sorolja, milyen negatív hatásai vannak a turizmusnak Spanyolországra.
Az Arran nem először csap le Mallorcán: tavaly nyáron műemlékekre fújták fel, hogy „Turisták, menjetek haza, a menekülteket szívesen látjuk” és „Turisták, ti vagytok az igazi terroristák!”.
De a turisták nem csak a szélsőbalosokat zavarják: a helyiek is arra panaszkodnak, hogy a tömött kirándulóhajókkal érkező külföldiek tönkreteszik a várost, a szuvenírboltok kiszorítják az üzleteket, és miattuk ugranak meg az ingatlanárak.
Spanyolország egyik legtöbbet látogatott városa Barcelona – az ottani lakosok pontról pontra ugyanezeket a problémákat írják a turizmus számlájára. Itt a múlt héten akcióztak az Arran-tagok, és még a fegyverek is előkerültek.
Négy maszkos, felfegyverzett férfi mászott fel egy nyitott tetejű turistabuszra a katalán fővárosban: megfenyegették az utasokat, majd kivágták az abroncsokat, az ablakokat pedig összegraffitizték. Az utasok többsége sikoltozott, többen sokkot kaptak a félelemtől, mert azt hitték, egy terrortámadásba csöppentek.
Három hónappal ezelőtt pedig az aktivisták tojással és festékes vödrökkel dobáltak meg két hotelt, és a Sagrada Familia előtt is tüntettek. A csoport interneten is aktív, arra szólítanak fel minden spanyolt, hogy csatlakozzanak a harcukhoz.
Ez azonban kétélű fegyver: a spanyol gazdaság egyik alappillére a turizmus, az államkassza bevételének jelentős része a külföldi látogatóktól érkezik, és a komoly munkanélküliséggel küzdő ország lakóinak tetemes része a turizmusnak köszönhetően tud dolgozni. Ha viszont a szélsőbalosok elriasztják a látogatókat, azt az egész ország meg fogja érezni…
A probléma azonban létező, a turisták rengeteg kárt is okoznak. Emiatt a tengerpartokon, amelyeket a magyarok is előszeretettel keresnek fel, különösen szigorú szabályokat hoztak a hatóság. Van, ahol nem lehet homokvárat építeni, máshol a hangos zenehallgatás és a labdázás tilos, de egyes strandokon a szex vagy a tengerbe pisilés is pénzbírságot von maga után.
Szintén turistafellegvár Olaszország – ennek köszönhetően a problémák is hasonlóak. Ott ugyan még nem harapódzott el ennyire a helyzet, hogy rongáló turisták jelenlétére vandál aktivisták válaszoltak volna, de különös szabályokból itt sincs hiány!
Milánóban a szelfibotok használatát tiltották be, a fotózkodó turisták miatt ugyanis szinte már lehetetlen volt átsétálni egy-egy téren, míg Firenzében június óta tilos a templomok lépcsőjén enni – a szabály betartatása érdekében ebédidőkben még fel is locsolják a lépcsőket.
A fura szabályokban azonban Róma jár az élen: a népszerű szökőkutak környékén tilos inni, enni vagy beleérni a vízbe, a híres Trevi-kút mellett még járőröznek is a rendőrök, akiknek bírságosztáskor elég vastagon fog a tolla. Ami viszont a turistáknak a legjobban fáj: este 10 órától kezdve tilos a belváros közterületein alkoholt fogyasztani vagy magunknál tartani, hajnali 2 órától pedig már a bárok, éttermek sem szolgálhatnak fel szeszes italt.