kulcsár edina
A kanadai Searyl Atli lehet a világon az elsõ ember, aki gyerekkorát "semleges nemûként" fogja leélni, és csak felnõve dönti el, hogy õ nõ vagy férfi - ha egyáltalán szeretne valamelyik kategóriába tartozni.
A novemberben született baba szülője úgy adta le Searyl társadalombiztosítást igénylő kártyáját, hogy a „Neme” rubrikába egy nagy U betűt rajzolt, ezzel jelezve, hogy „nem eldöntött”.
A baba transznemű édesanyja, Kori Doty azért hozta meg a furcsa döntést, mert nem akar ráerőltetni valami olyat Searylre, amelyben kényelmetlenül érezné magát. Azt szeretné, ha a gyerek maga választhatná meg a nemét akkor, amikor már megvan a kellő testtudata és élettapasztalata egy ilyen fontos döntéshez.
A szülő szerint ugyanis a nemi szerepekkel komoly szenvedést okoznak azoknak, akik később meg akarják változtatni azt. Õ például női nemi szervekkel született, és azt közölték a szülőkkel, hogy lányuk van – az apja és anyja pedig lányként is nevelte.
Az orvos feltevése azonban téves volt, és sok szenvedést okozott, nekem pedig rengeteget kellett tennem azért, hogy végül így, boldogan végezhessem
– mondta a borostás, büszke szülő, aki visszautasítja az apa vagy anya címet is: szerinte ő szülő, nemi kategóriák nélkül.
A hatóságok első körben azonban nem fogadták el a semleges nemet, ezért Doty a bírósághoz fordult, hiszen a pici így megfelelő orvosi ellátásra sem jogosult. Searylnek hasonló okokból még anyakönyvi kivonata sincsen, mivel Brit Kolumbia tartományban csak a női és a férfi nemet ismerik el, míg más kanadai régiókban a „non-binary” (semleges nem) is hivatalosan választható.
Doty abban reménykedik, hogy harcában sok segítséget kap a barátaitól és ismeretlenektől is, mert szerinte olyan világban kéne élnünk, ahol mindenki maga dönthet a saját érzése alapján arról, hogy a három nem közül melyikhez szeretne csatlakozni. A szülő szerint ugyanis ez olyan kérdés, mint hogy szeretjük-e a spenótot vagy a focit, vagy inkább hamburgert eszünk és olvasunk: az élet különböző szakaszaiban alakul ki az ízlésünk, amely formál minket, és nem lenne szabad már a születésnél korlátozni ezt a szabadságunkat.