tóth gabi
Már májusban megjósolták, most pedig be is következett: levált a 6000 négyzetkilométeres jégtömb az Antarktiszról. Beláthatatlan következményei lehetnek.
A nagyjából 350 méter vastag jegű Larsen C az Antarktisz nyugati részén terül el, ez a sarkvidék negyedik legnagyobb selfje, ami eddig feltartóztatta az őt tápláló gleccsereket. A jégtömb viszont most elszakadt az Antarktisztól, amit egy amerikai műhold észlelt - írja az Origo.
Hasadását először 2014-ben észlelték, és tavaly már azt jósolták a tudósok, hogy pár éven belül leszakadhat. Idén májusban azonban Dan McGrath geofizikus, az US Geological Survey amerikai tudományos kormányszervezet munkatársa figyelmeztetett, hogy a jéghegy már a nyáron leszakadhat, s ezzel a self jégtömegének mintegy 10 százalékát veszíti el.
Az extra vastag jégtömb várhatóan nem fog messzire jutni a közeli jövőben, ugyanis nagyon lassan mozog. Ennek ellenére óriási galibát okozhat a mind tengerbiológiai, mind klimatikus szempontból, ezért további megfigyelés alatt tartják a kutatók. Viszont az már most biztos, hogy az irdatlan jégtömb veszélyeztetheti a hajózási útvonalakat, ugyanis az áramlatok és a szél az Antarktisztól északra tolják.
A hasadás az elmúlt hetekben alig látszott a beérkezett anyagokban, ám a jelzés annyira világos, hogy ezek szerint teljes hosszúságában meg kellett nyílnia
- nyilatkozta Adrian Luckman professzor, aki a Midas Projekt keretében a Swansea Egyetemen a jégtömb viselkedését tanulmányozta.