kulcsár edina
Az Iszlám Állam három évvel ezelõtt foglalta el az iraki Moszul városát. Az iraki erõk a hét elején jelentették, hogy sikerült visszafoglalni, a veszély azonban még nem múlt el.
Televíziós beszédében jelentette be az iraki elnök, Haidar al-Abadi, hogy az ország hadseregének sikerült visszafoglalnia az Iszlám Állam fellegváraként számon tartott Moszult. Jó lenne azt gondolni, hogy ezzel a bejelentéssel együtt minden probléma megoldódott, a dzsihadista terrorszervezet többé nem jelent veszélyt a világra. Ez azonban nem fedné a valóságot. Az ENSZ friss jelentése szerint például Moszulban 700 ezer olyan ember van, akiknek sürgős segítségre lenne szüksége, a település újjáépítése pedig évekig is eltarthat - írja a Bild.
A város visszafoglalása pedig nem azt jelenti, hogy az Iszlám Állam összes terroristájával sikerült végezni. Hónapok óta lehetett tudni, hogy az iraki erők felülkerekednek az Iszlám Államon, ezért több vezető már korábban elmenekült a városból. A legnagyobb kérdés azonban az, hogy hova!
Egy részük Észak-Afrika felé vette az irányt, sokan azonban Európába utaznak, méghozzá nyugati útlevelekkel. Korábban ugyanis számolatlanul érkeztek Nyugat-Európából fiatal férfiak Szíriába és Irakba, hogy csatlakozzanak az Iszlám Államhoz. Ezek az egyébként nyugati állampolgárok most azért térhetnek haza, hogy újabb terrorcselekményeket készítsenek elő, illetve, hogy radikalizáljanak minél több embert.
Ez pedig egyet jelent: Európát újabb terrorhullám érheti el rövid időn belül.