kulcsár edina
Elindul a Brexit-folyamat, Hollandia voksol, az Amerikai Központi Bank pedig minden jel szerint kamatot emel.
Gazdasági szakemberek és politikai elemzők egyöntetűen állítják, hogy az elkövetkezendő órákban olyan események zajlanak, amelyek a világ gazdaságára, így közvetve majd a mi pénztárcánkra is hatással lehetnek.
Brexit
Egy hosszú eljárásnak vetett véget hétfőn a londoni parlament felsőháza. Egy éjjelig elhúzódó végszavazással ugyanis lehetővé tették, hogy a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelye alapján Theresa May miniszterelnök értesítést küldhessen Brüsszelnek arról, hogy Nagy-Britannia kilép az Európai Unióból.
A német Deutsche Bank pedig előrejelzésében azt vetíti elő, hogy a kilépés után az angol font akár hat százalékot is veszíthet értékéből.
Hollandia voksol
Idén több olyan választás is lesz Európában, amely sorsdöntőnek tekinthető a maga nevében. A sorban az első Hollandia, ők már március 15-én döntenek a jövőjükről. Az előzetes felmérések szerint magabiztos előnyt tudhat maga mögött a holland Szabadságpárt, és annak vezetője, Geert Wilders. Az euroszkeptikus politikus pedig megadhatja a kegyelemdöfést az EU számára. Wilders egyik legelső intézkedése ugyanis biztosan az lenne, hogy népszavazást kezdeményezzen az uniós tagság megszüntetéséről. A dominóeffektus ezután pedig megállíthatatlannak tűnne, mivel április végén a franciák is szavaznak, ahol jelenleg szintén az Európa Unió ellenes, Marine Le Pen az egyik nagy esélyes.
FED
Az Amerikai Jegybank (FED) elnöke, közép-európai idő szerint szerdán este hétkor valami olyasmit tesz majd várhatóan, ami sokaknak nem fog tetszeni: kamatot emel. A fő hangsúly azonban a FED gazdasági előrejelzésein, és a kamatdöntő ülés utáni sajtótájékoztatón lesz. Egyelőre semmi sem biztos, hiszen Donald Trump gazdaságpolitikájáról még nem dőlt el, hogy milyen hatással lesz a GDP növekedésére és az inflációra.