Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2017.02.10.

Nem hiszed el, mit találtak az óceán mélyén, a tudósok is megdöbbentek

Hihetetlen nyomokra bukkantak a kutatók: kiderült, miért keletkezhetett törés a kontinens talapzatán!

Szerző Brenner Balázs

A Queensland állami James Cook Egyetem szakértői szerint valószínűleg egy földrengés miatt keletkezett törés Ausztrália kontinentális talapzatán nagyjából 300 ezer évvel ezelőtt.

A hirado.hu beszámolója szerint ez cunamit idézett elő, ami 27 méteres hullámmal csapott le a keleti partra. A természeti katasztrófára utaló jeleket a Nagy-korallzátony háromdimenziós térképének elkészítésekor fedezték fel.

A kontinentális talapzatról a parttól 75 kilométerre leszakadt egy hatalmas, 20 kilométer hosszú és nyolc kilométer mély darab.

 

"32 köbkilométeres méretével a csúszásnak indult földmassza az ausztrál sivatag világhírű, Ayers Rock néven ismert sziklájánál harmincszor nagyobb volt" – fejtette ki Robin Beaman, a James Cook Egyetem kutatója, utalva

A cunaminak a szakértők szerint nem voltak drámai következményei: a Nagy-korallzátony már akkor is “óriás hullámtörőként” viselkedett, remek védelmet nyújtott a szökőár ellen. A földcsuszamlás miatt keletkező cunamik hatása egyébként is korlátozott, a hullámok is hamar elcsitulnak.

A Nagy Korallzátony a Föld legnagyobb korallzátonya és a turisták kiemelt úti célja. Több mint 2300 kilométer hosszan húzódik Ausztrália keleti partjánál, számtalan állat- és növényfaj otthona. Léte azonban a környezetszennyezés és a klímaváltozás miatt erősen veszélyeztetett.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek