tóth gabi
Hihetetlen nyomokra bukkantak a kutatók: kiderült, miért keletkezhetett törés a kontinens talapzatán!
A Queensland állami James Cook Egyetem szakértői szerint valószínűleg egy földrengés miatt keletkezett törés Ausztrália kontinentális talapzatán nagyjából 300 ezer évvel ezelőtt.
A hirado.hu beszámolója szerint ez cunamit idézett elő, ami 27 méteres hullámmal csapott le a keleti partra. A természeti katasztrófára utaló jeleket a Nagy-korallzátony háromdimenziós térképének elkészítésekor fedezték fel.
A kontinentális talapzatról a parttól 75 kilométerre leszakadt egy hatalmas, 20 kilométer hosszú és nyolc kilométer mély darab.
"32 köbkilométeres méretével a csúszásnak indult földmassza az ausztrál sivatag világhírű, Ayers Rock néven ismert sziklájánál harmincszor nagyobb volt" – fejtette ki Robin Beaman, a James Cook Egyetem kutatója, utalva
A cunaminak a szakértők szerint nem voltak drámai következményei: a Nagy-korallzátony már akkor is “óriás hullámtörőként” viselkedett, remek védelmet nyújtott a szökőár ellen. A földcsuszamlás miatt keletkező cunamik hatása egyébként is korlátozott, a hullámok is hamar elcsitulnak.