kulcsár edina
A legérdekesebb kérdéseket gyûjtöttük össze az amerikai elnökválasztással kapcsolatban. Te tudod például, hogy miért mindig kedden voksolnak Amerikában?
A történészek szerint az idei elnökválasztás úgy fog bevonulni az amerikai történelembe, mint a valaha volt legmocskolódóbb választás. 200 millió választópolgár voksolhat kedden az Egyesült Államokban, 12 órán belül pedig már nyertes is meglehet. De addig is lássuk a legfontosabb kérdéseket:
Az amerikai elnökválasztást négyévente tartják, mindig egy november 2-a és 8-a közöttre eső kedden. Ennek az a történelmi háttere, hogy annak idején szombatig végeztek a parasztok a heti munkával, vasárnap templomba mentek, hétfőn útnak indultak, és végül kedden a városba értek, ahol szavazhattak.
Az Egyesült Államokban vannak pirossal és kékkel jelölt államok. A pirosak elkötelezett republikánus szavazók, ilyen például Texas vagy Kansas. A kék színnel jelzett államokban, például Kaliforniában vagy New Yorkban pedig többségben vannak a demokrata szavazók. Az egyik színnel sem jelölt régiók az úgynevezett billegő államok. Az elnökjelöltek különösen ezekre a területekre koncentrálnak, ott ugyanis nem lehet előre megjósolni, hogy kikre fognak szavazni.
Magyar idő szerint szerdán reggel már látni lehet, hogy ki lesz az Amerikai Egyesült Államok következő elnöke. A hivatalos beiktatásra azonban csak 2017. január 20-án, Washingtonban kerül majd sor.
Bárki jelöltetheti magát, aki az USA-ban született, elmúlt 35 éves, és abból legalább 14 évet az Egyesült Államokban töltött.
A Fortune magazin 3,7 milliárd dollárra (kb. 1000 milliárd forint) saccolja az elnökjelölt vagyonát.