Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2016.10.17.

Vérfürdőt és milliós menekültáradatot hoz Moszul ostroma

Az 54 ezres iraki hadsereg megkezdte az Iszlám Állam kezén lévõ Moszul ostromát. Ha a város elesik, a terrorszervezet eddigi legnagyobb vereségét szenvedi el. Ha csak nem játssza ki az aduászát...

Az iraki katonákat az amerikai vezetésű koalíció légi csapásai segítik – együttes erővel próbálják meg bevenni Irak második legnagyobb városát, amely bő két éve az Iszlám Állam regionális központja.

Megszólaltak a győzelmi harangok

– mondta az iraki miniszterelnök, Haider ak-Abadi az ostrom kapcsán. A politikus szerint hatalmas vállalkozás lesz a történelmi város visszavétele, amely egyben 1 millió ember számára jelentené a „brutalitástól és terrorizmustól való szabadulást”.

Ha az iraki hadsereg győz, akkor az olajban gazdag északi országrészt újra Irak ellenőrizhetné. A nehézséget a dzsihádisták elszántsága mellett a megosztottság jelenti: az iraki, kurd pesmerga és amerikai katonáknak is az iraki utasításokat kell követniük, de a vezetés soraiban is kicsi az egyetértés.

Az ostrom akár hónapokig is elhúzódhat, a dzsihádisták különösen véres harcokra készülnek. Az amerikai katonai felderítők 5000-re teszik a dzsihádisták számát, az Iszlám Állam támogatói viszont 7000, mindenre kész harcosról beszélnek.

Kemény dió - fel lehet törni?

A terroristák a korábbi vereségek során felmérték, hogy a legnagyobb veszélyt a légierő jelenti rájuk. Ezért Moszul környékéről már napok óta sűrű fekete füst száll fel – a harcosok olajjal töltötték fel az árkokat, majd meggyújtották. A füst miatt a repülők nem látják, hol vannak a terroristák állásai. A kémek szerint az egész város alatt egy hatalmas alagútrendszer rejtőzik, amelyben a terroristák biztonságban, motorral cikázhatnak Moszul egyik végéből a másikba, miközben a koalíció bombázza a földfelszínt. Néhány járat kivezet a városból.

 

Minden eddiginél nagyobb migrációs válság

Az ENSZ menekültügyi szervezete szerint ha a Moszulban ragadt lakosok el tudnak menekülni a városból, az egyben az eddigi legnagyobb, ember okozta migrációs válságot jelentené, hiszen egymillió menekültről van szó.

Nagy kérdés az is, hogy ki irányíthatja a háború végéig azokat, akik mégis maradás mellett döntenek. Erre közel 15 ezer szunnita békefenntartót képeztek ki – miközben az irakiak 60-65 százaléka síita. A szunnita többségű Törökország azonban támogatja ezt az elképzelést. Ha viszont a vallási megosztottság elfajul, akkor a térségre újabb háború várhat…

 

A terroristák Jolly Jokere: a moszuli gát

Az Iszlám Állam pillanatok alatt végezhet több tízezer emberrel az ostrom során – a terroristák kezén van ugyanis a moszuli gát. A Tigrisen épített gát bő 11 milliárd köbméter víznek állja útját. Ez a vízmennyiség körülbelül hat Balatonnak felel meg. Ha a gát leomlik, egy óra alatt több emberrel végez, mint ahány az amerikaiak 2003-as iraki inváziója alatt meghalt – az amerikai becslések 500 ezerre teszik a várható halálos áldozatok számát.

„Ha a gát átszakad, esély sincs a túlélésre. Mindent és mindenkit elmos a víz”

- mondta egy helyi lakos.

A gátat áttörni pedig gyerekjáték – hiába mondta az 1980-as években több szakértő is Szaddám Husszeinnek, hogy a főleg gipszből álló, rossz talaj miatt sokat kockáztat a moszuli gát felépítésével, a diktátor hajthatatlan volt. Így megépült a világ legveszélyesebb gátja – amely most a világ legveszélyesebb terrorszervezetének kezén van.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek