kulcsár edina
Kiállították az Egyiptomban valaha talált legrégebbi papiruszokat csütörtökön a kairói Egyiptomi Múzeumban. Sok minden kiderül belõlük...
A 4500 éves, Kheopsz király idejéből származó, havi jelentéseket tartalmazó papiruszokat 2013-ban fedezte fel a Pierre Tallet és Szajed Mahfúz vezette francia-egyiptomi expedíció egy addig ismeretlen ókori kikötőben, a Vörös-tenger partján.
Az egykori kikötőben negyven papiruszt találtak, a hieroglifákkal telerajzolt dokumentumok sokat elárulnak az akkor élt emberek életmódjáról, jogairól és kötelességeiről. Néhány papiruszon látható a dátum, miszerint az Egyiptomot 4500 éve irányító Kheopsz, a IV. dinasztia második királya uralkodásának 27. évében írták.
A kikötőben dolgozó, onnan építőanyagot Gízába szállító munkások csaknem ugyanazok voltak, akik a Gízai Nagy Piramist, Kheopsz fáraó síremlékét építették - mondta a megnyitón Háled al-Anani műemlékvédelmi miniszter.
Ezek az Egyiptomban valaha is fellelt legrégebbi szövegek, a papiruszokat több mint ezer darabra törve találták meg...
- mondta az AFP-nek Szajed Mahfúz, aki egyiptomi részről irányította a felfedezést tevő expedíciót.
Ez tulajdonképpen egy napló, amiben a munkafelügyelő napról napra beszámol a beosztottai által végzett munkáról, arról, miként szállították a mészkőtömböket a Nílus keleti partján fekvő Turából a Níluson és a csatornákon át a Gízai-fennsíkra az épülő Kheopsz-piramishoz.