kulcsár edina
Az Ukrajna felett lelõtt maláj repülõgép ügyében Hollandia végzi a hivatalos vizsgálatot, és az ország kormánya szerint elegendõ bizonyíték gyûlt össze egy bûnügyi eljárás megindításához. Ezt azonban a holland parlament több képviselõje vitatja.
A Malaysia Airlines MH17-es Amszterdam és Kuala Lumpur között közlekedő járatát 2014. július 17-én érte rakétatalálat Ukrajna területe fölött, 283 emberrel a fedélzetén. Eddig, az orosz felet leszámítva, abban egyetértés volt, hogy a repülőt vagy az Ukrajnában, a donyecki régióban harcoló szakadárok, esetleg az őket támogató orosz haderő lőtte le.
A hivatalos vizsgálatot az ezzel megbízott Holland Biztonsági Testület végezte, ezt a jelentést vitatta meg szerdán a holland parlament. A nyomozás egyes részletei továbbra is titkosak, ezt ellenzéki részéről többen szóvá tették – állítja az rt.com.
A bizottság az Egyesült Államoktól is kapott hírszerzési adatokat, de azokat nem nevezték meg a jelentésben – állították az ellenzéki képviselők, és azok titkos voltát is kifogásolták. Szerintük az is kérdéseket vet fel, hogy miért volt abban az időben kikapcsolva az ukrán katonai radar, miközben a civil légi közlekedési radarok sem működtek. A holland védelmi miniszter állítólag elismerte, hogy az Ukrajna általl az ügyhöz bizonyítékul csatolt egyes dokumentumok „inkorrektek” voltak.
Az most már biztosnak látszik, hogy egy Buk-típusú föld-levegő rakéta találta el a repülőt a pilótafülke bal oldalán.
Ezzel kapcsolatban az oroszok folyamatosan azt hangoztatják, hogy ez esetben a rakétát csakis az ukrán erők által ellenőrzött területről indíthatták.
Ugyanakkor egy brit vizsgálócsoport karácsony előtt azt jelentette, hogy internetes adatforgalom-elemzésekből arra a következtetésre jutott, hogy egy kurszki rakétatüzérségi egység tartózkodott abban az időben a szakadárok ellenőrizte területen, s vélhetően közük lehetett a repülő lelövéséhez. Eredményeiket átadták a hollandoknak.
Az amerikai külügyminiszter John Kerry is megdönthetetlen bizonyítékokat emlegetett arra utalva, hogy a szakadárok, s a mögöttük álló Oroszországot terheli a felelősség a tragédia miatt. Amit persze az oroszok tagadnak, és azt is megvétózták az ENSZ biztonsági tanácsában, hogy nemzetközi bíróság járjon el az ügyben
Vagyis egyelőre úgy tűnik, hogy senki nem lesz felelősségre vonva amiatt, hogy mégiscsak meggyilkoltak 283 embert.