tóth gabi
Budapest-Új-Zéland távolságra száguldhat el március 5-én a Földtõl a TX68 jelzésû aszteroida, ami, ha becsapódik, végzetes hatással lenne ránk. A katasztrofális ütközések kivédésén gõzerõvel dolgoznak amerikai és orosz tudósok, az utóbbiak most új tervvel álltak elõ.
Még nem tudják biztosan, hogy milyen messze száguld el a Földtől az a kisbolygó, ami március 5-én érkezik hozzánk. 17 ezer kilométer és 14 millió kilométer közöttire saccolják a csillagászok. A TX68 kétszer nagyobb annál az égitestnél, mint amelyik 2013-ban robbant szét az oroszországi Cseljabinszk térségében. Akkor a nagyjából 17 méter átmérőjű meteorit lökéshullámai okozta károk miatt 1200 ember sérült meg.
Az űrben több ezer, a Földre potenciális veszélyt jelentő aszteroida található, és ellenük a hatékony védekezés egyik eszköze lehet az objektumok szétrobbantása.
Kiváltképp akkor, amikor rövid idő áll rendelkezésre a meteorit észlelése, és a várható becsapódás ideje között. Csakhogy a polgári célú rakéták indítása nem megy egyik napról a másikra, időbe telik a folyékony üzemanyag feltöltése, még akkor is, ha valóban készenlétben állnának ilyen eszközök.
Persze nem állnak készenlétben, éppen ezért javasolja a rakétatechnikával foglalkozó orosz Makeyev Rocket Design Bureau, hogy a katonai célú interkontinentális rakéták egy módosított verziójával kellene válaszolni a fenyegetésekre, írja a Daily Mail orosz források nyomán. Az SS-18 Satan NATO kódjelű rakéták 20 perc alatt bevethetők, és a bennük levő atomtöltet képes lenne szétzúzni egy 20-50 méter átmérőjű aszteroidát. A Sátán jelenleg is hadrendben áll, mutatjuk, hogy néz ki az indítása.
Persze egy ilyen lépés elképzelhetetlen az USA beleegyezése nélkül. Addig pedig marad az ima, az égiek kérlelése...