tóth gabi
Világkatasztrófával fenyeget az újabb észak-koreai atomkísérlet. Ugyanis a földalatti robbantás helyszíne túl közel van ahhoz az aktív vulkánhoz, ami az utóbbi 2000 év legpusztítóbb kitörését okozta. Vulkanológusok szerint az atomrobbantás okozta földrengés óta jóval gyorsabban emelkedik a kráterben a forró magma szintje.
Szeizmológusok szerint a sorozatos észak-koreai atomkísérletek az ország legmagasabb hegyének, a Mount Paekdu felrobbanásához vezethetnek, és hozzáteszik, hogy a vulkán előző kitörése az egyik legnagyobb robbanás volt az emberiség történetében.
A több mint 9000 láb magas vulkán Észak-Korea és Kína határán fekszik, és 1903-ban tört ki utoljára - írja a Telegraph. Az utóbbi években növekvő szeizmikus aktivitást észleltek a mélyben, beleértve a földkéreg gyűrődését, a kéndioxid-szint emelkedését.
A hegy csak 72 mérföldre van attól katonai teleptől, ahol a földalatti atomkísérletek folynak, és már a következő előidézheti a katasztrófát.
Négy vezető dél-koreai tudós szerint a földalatti nukleáris robbantás egy aktív vulkán közelében közvetlen fenyegetést jelent.
Hong szeizmológus, a szöuli Yonsei egyetem professzora elmondta, hogy a Mont Paekdu kitörése 946-ban 1000 láb széles tűzfolyót produkált, amelyet Japán 650 mérföld távolságra lévő északi részéről is látni lehetett.
A legutóbbi atomrobbantás január 6-án volt, és az ereje megfelelt egy 5.1-es földrengésnek. Hong prof szerint az 5.0 és 7.6 erejű földalatti nukleáris robbantás túlnyomása a magmakamrára, kirobbanthat egy pusztító erejű kitörést.
Az állami média szerint 2015 áprilisában a jelenlegi diktátor, Kim Jong-un megmászta a Mont Paekdut utcai ruhában és félcipőben.
A Mont Paekdu az északi rezsim szent hegye, ugyanis Kim Jong-il, az előző diktátor a hegy lejtőjén lévő kunyhóban született, míg az apja, KimIl-sun egy gerillacsapatot vezetett a megszálló japánok ellen.