tóth gabi
Valódi áttörést hozhat az orvostudományban az az új terápia, ami génmódosított vérsejtekkel veszi fel a küzdelmet a rák ellen. A speciális kezelést elsõként egy brit kisbabán alkalmazták sikeresen, hamarosan azonban világszerte bevethetik.
T-sejt terápia - ez a neve annak a forradalminak kikiáltott módszernek, amellyel az orvostudomány sikerrel veheti fel a harcot a rák ellen. Bár a kutatók szinte havonta előrukkolnak valamilyen új, hatásosnak vélt kezeléssel, a génmanipuláción alapuló terápiát valóban áttörőnek tartják - írja a Daily Mail.
A módszer lényege
A kezelés első lépéseként a beteg saját véréből úgynevezett T-sejteket állítanak elő. Ezek lényegében fehérvérsejtek, melyek eredetileg a különböző vírusok és baktériumok ellen védik a szervezeteket. Egy génkezelésnek köszönhetően azonban képesek lesznek felvenni a harcot a rákos sejtekkel is.
Később az orvosok reprodukálják ezeket a génmódosított sejteket, és több milliót állítanak elő belőlük. A sokszorosított sejteket végül infúzión át visszajuttatják a beteg szervezetébe, abban bízva, hogy végleg el tudják pusztítani a rákot és a betegség kiújulását is megelőzik.
Eddigi eredmények
A világon először egy leukémiás brit csecsemőt, a kis Layla Richards-ot kezelték sikeresen ezzel a módszerrel. Azt még korai lenne állítani, hogy a kislány teljesen felgyógyult a betegségéből, ám apja megkönnyebbülten nyilatkozott a kezelés után.
"Elsőre ijesztőnek tűnt, hogy egy eddig sehol sem alkalmazott terápiával próbálják megmenteni a lányom életét, ám még a kockázatok ellenére sem volt kérdés, hogy kipróbáljuk."
Azóta pedig két tanulmányból is arra lehet következtetni, hogy a T-sejt terápia valóban hatékony lehet.
Az egyik szerint a génmódosított sejtek nem elég, hogy legyőzhetik a rákot, de 14 évig megakadályozhatják annak visszatérését.
Egy másikból pedig azt lehet valószínűsíteni, hogy a kezelés hatására a betegek 94%-a teljesen felgyógyulhat. Azt persze nem szabad elfelejtenünk, hogy ez egyelőre egy optimista feltételezés.
A forradalminak hitt módszert jelenleg is tökéletesítik a tudósok és valódi áttörést remélnek tőle.