tóth gabi
Bár most mindenki a Saul fiáról beszél, azért érdemes megemlíteni, hogy a korábbi évek is hoztak magyar dicsõségeket az Oscar-gálákon.
Összességében ez a 11. alkalom, hogy az Oscar-díj magyar kezekbe kerül. A legelső szobrocskát 1933-ban, William S. Darling magyar származású látványtervező jóvoltából nyertük.
Sokan nem tudják, de Kertész Mihály Amerikában élő magyar filmrendező is kapott Oscar-díjat, méghozzá a Casablanca rendezéséért. A következő nagy áttörést az 1978-as év hozta, amikor az idén elhunyt Zsigmond Vilmos operatőr vihette haza az aranyszobrot. Magyar filmek közül elsőként Rofusz Ferenc, A légy című animációs alkotása hozta el az Oscart 1981-ben. Akkoriban már-már úgy érezhettük, hogy végérvényesen bevettük a Los Angeles-i filmipar fellegvárát, hiszen rá egy évre, 1982-ben Szabó István Mephistója hozta el nekünk a várva vár sikert. Az öröm azonban korainak látszott, hiszen 34 évet kellett egy újabb Oscar-díjra várnunk.
Ahogy a többi kategóriában, a legjobb idegen nyelvű film kategóriájában is öt jelölt közül került ki a végső győztes. A Saul fia legnagyobb riválisa, a francia Mustang volt. A film öt török lánytestvér sanyarú felnőtté válását mutatja be. A többi nominálttal kevesebbet foglalkozott a nemzetközi sajtó, szinte biztosra vehető volt, hogy e két film közül fog kikerülni a nyertes. Sokakban megállt az ütő, amikor kiderült, hogy Sofia Vergara fogja átadni a díjat, ugyanis a színésznő kolumbiai származású, és volt egy kolumbiai jelölt is a legjobb idegen nyelvű filmek között.
Szerencsére ez semmilyen ráhatással nem volt a történet kimenetelére, elvittük az Oscart, nyert a Saul fia. Ezenkívül a jordániai, A sivatagon át és a dán, Egy háború című film volt még versenyben.