kulcsár edina
Véletlenül. Háromszor is.
Mikor háborúkról van szó, Svájc mossa kezeit. Egyik világháborúban sem vett részt, és bár korunkban az egyik legnagyobb hadsereggel rendelkezik, semlegességét továbbra is fenntartja. Ugyanakkor meglehet, hogy erről Liechtensteinnek más a véleménye.
Liechtenstein egy mindössze 160 négyzetkilométeres hercegség Ausztria és Svájc között, amit a mai napig is a Liechtenstein-ház ural. A Német-Római birodalomból kivált kis ország Svájchoz hasonlóan őrzi semlegességét, és a két ország meglehetősen jó kapcsolatot is ápol egymással. Határuk teljesen nyílt, fizetőeszközük és nyelvük is ugyanaz, továbbá Svájc hadserege egy részét megosztja Liechtensteinnel.
Az első eset 1968-ban történt, amikor Svájc véletlenül öt tüzérségi rakétát lőtt egy sípálya felé. Szerencsére senki sem sérült meg, pusztán néhány szék robbant fel.
Konkrét invázióra 1976-ban került sor. 75 svájci katona gyakorlat közben rossz fordulatot vett, és fél kilométerre a határtól, Liechtenstein területén találták magukat. A helyieket egyáltalán nem zavarta meg az eset, még itallal is kínálták őket, de a katonák zavarodottságukban azonnal visszafordultak.
A következő eset már kevésbé volt ártalmatlan: 1985 telén Svájc a rossz időjárási tényezők miatt légvédelmi rakétákat lőtt egy védett erdőbe, ami óriási károkat és erdőtüzet okozott, amiért milliós kártérítést kellett fizetniük.
De ez sem állította meg őket egy következő inváziótól: 1992-ben írásos parancsot kapott a hadsereg, hogy állítsanak fel egy megfigyelő állást Triesenberg településén, ami Liechtenstein legnagyobb és legmagasabban fekvő települése. Ezzel a hadsereg feltehetőleg nem volt tisztában és még saját területüknek hitték. A katonák, követve a parancsot bele is kezdtek az állás kiépítésébe, amikor is a helyi lakosok figyelmeztették őket, hogy nem a saját országukban vannak. Svájc elnézést kért, a katonák pedig távoztak.
A legfrissebb eset 2007-ben történt, ismét az időjárás miatt. 170 katona masírozott át az országba, anélkül, hogy bármi fogalmuk lett volna arról, merre is járnak. Két kilométert tettek meg a határtól számítva amikor az időjárás tisztulni kezdett, és rájöttek, merre járnak. Hazatérésük után Svájc nyíltan elnézést kért ismét Liechtensteintől, bár ők észre sem vették a véletlen inváziót.
Bármely más országban a hasonló esetek sokkal nagyobb konfliktusokat okoztak volna, de a két ország kapcsolata olyan mélyre nyúlik vissza, hogy ekkora, akár közel végzetes hibák is bocsánatos bűnnek számítanak.