tóth gabi
Óva int a magyaroktól a német sajtó és az Európa-bajnokságot rendező Németország szurkolóinak egy része is.
Nehéz, de azért nem egy halálcsoport – így összegezhető a németek véleménye a jövő nyár labdarúgó Európa-bajnokság A csoportjáról, amelybe a házigazdák mellett a magyar, a skót és a svájci válogatott került. A rendezők tisztségviselői a sorsoláson a negyedik kalapból kihúzott Svájc elleni szomszédderbitől tartanak a leginkább, míg Skóciát és Magyarországot kellemetlen, de legyőzendő ellenfélnek tartják. A nyolcaddöntőbe jutást pedig kötelezőnek. Az azóta eltelt napokban ugyanakkor felerősödtek a kétkedő hangok is.
Nem kérdés, a papírforma alapján a sztárokkal teletűzdelt német Nationalelf a csoport favoritja, ráadásul igazi tornacsapat – azaz hiába az utóbbi időszak bukdácsolása, a hazai Eb-re feltámadhat. Csakhogy az internetes fórumok hozzászólói közül még a saját táborából is sokan kételkednek ebben. Íme, néhány szkeptikus, sőt gúnyos német szurkolói vélemény a sok közül:
„Nem vitás, hogy szerencsénk volt a sorsoláson – annál viccesebb lesz kiesni a csoportkörben”;
„Skócia, Magyarország és Svájc: bizakodom, mert Németország az esélytelenek nyugalmával játszhat”;
„Miután kiestünk, az utolsó kapcsolja le a lámpát és zárja be a boltot!”;
„Szerencsénk, hogy rendezőként bejutottunk az Eb-re”.
Nem véletlen a pesszimizmus: a világranglistán csak 22. német válogatott a téli, katari világbajnokságon – miként 2018-ban, Oroszországban is – már a csoportkörben elvérzett. Eb-selejtezők helyett azóta csak felkészülési meccseket játszik – kevés sikerrel – az előbb Hansi Flick, majd a vesszőfutás miatt a helyére kinevezett Julian Nagelsmann szövetségi kapitány vezetésével.
11-ből csak 3-at nyert meg (a legnagyobb skalp a franciák elleni 2-1 volt), 6 vereségéből 4-et hazai pályán szenvedett el. Legutóbb a tartalékos török (2-3), előtte Belgium (2-3), Kolumbia (0-2) és Japán (1-4!) is nyert Németországban.
Ehhez képest a magyar válogatott (javarészt az Eb-selejtezőkön) tavaly szeptember óta 12 mérkőzést vívott meg veretlenül. Ez Európában a leghosszabb, világviszonylatban pedig – Algéria (19) és Kolumbia (17) után – a harmadik széria.
„Nagelsmann tarthat Szoboszlai szabadrúgásaitól. A védelem vezére, Orbán Willi köré épülő, régóta veretlen magyarok erősségei a szívósság és a kontrák” – emelték ki a magyar válogatottról a német szövetség oldalán.
Egy, a német sportsajtóban megjelent elemzés („Nem Svájc a legnehezebb ellenfél: Magyarországra figyelnie kell Nagelsmann-nak” címmel) többek között így fogalmaz: „még a skótoknál is kényelmetlenebb ellenfél a magyar válogatott, amely az egyik legtöbbet fejlődött az utóbbi három-négy évben”. Veretlensége mellett kiemelik a Rossi-csapat lipcsei sikerét és az Angliában aratott, világraszóló 4-0-s magyar diadalt. Az összegzés alapján Szoboszlai egymaga képes nyerőember lenni bárki ellen, az egységes csapat pedig már „bármelyik nagy nemzetnek fájdalmat okozhat”.
Marco Rossi csapata – amely már 27. a világranglistán – éppen a németek ellen is szép sikereket ért el a közelmúltban.
A 2021-ben megrendezett előző Eb-n nyolc perc híján kiejtettük a müncheni házigazdát (2-2, a hajráig vezetve mi álltunk nyolcaddöntőbe jutásra). A 2022-es Nemzetek Ligája-halálcsoportban pedig Budapesten 1-1-re végzett a két csapat, Lipcsében pedig Szoboszlai Dominikék győztek 1-0-ra, a tabellán is a favorit előtt végezve.
Ha már Szoboszlai: ha az egyéves sérülése óta játékhiánnyal küzdő Gulácsi Pétert nem számoljuk, akkor is több magyar válogatott játékos tartozik a klubcsapata legjobbjai közé – éppen a német Bundesligában. Orbán Willi az egyik legjobb belső védő, igazi példakép Lipcsében; Sallai Rolandról a Freiburg egyik legjobbjaként áradozik az edzője; sérüléséig Schäfer András is a Bajnokok Ligájáig jutott Union Berlin erőssége volt.
– Edzettem néhány magyar játékost és tudom, mire képesek – bókolt a sorsolás után honfitársainknak Nagelsmann, aki Hoffenheimben Szalai Ádám, Lipcsében Gulácsi, Orbán és Szoboszlai edzője volt.
Németország: 12 győzelem, 12 döntetlen, 14 vereség (gólkülönbség: 68-76)
Skócia: 5 gy, 2 d, 3 v (20-16)
Svájc: 35 gy, 5 d, 11 v (151-71)
(Forrás: uefa.com)