Létrehozva: 2020.10.09.

Schumacher fia a Forma-1-ben: előny vagy hátrány egy legendás apa?

Apa és fiú az F1-ben, újratöltve. Voltak családon belül megismételt világbajnoki győzelmek, de óriási felsülések is.

Hazai közönség előtt, az Eifel Nagydíjnak otthont adó Nürburgringen mutatkozik be Mick Schumacher hivatalosan az F1-ben. A hétszeres világbajnok Michael Schumacher 21 éves fia a pénteki első szabadedzésen Antonio Giovinazzit helyettesíti az Alfa Romeónál.

Mick Schumachert az apja miatt máris óriási figyelem kíséri
Fotó: AFP

A „kis Schumi” bemutatkozásával újabb fejezettel bővül az apák és fiúk története a Forma–1-ben.

Hogy Mick tehetsége mire lesz elég, egyelőre nem tudni, de sem a csúfos bukás, sem a kiugró siker nem lenne példa nélküli az autóversenyzés királykategóriájában.

Világbajnok apa és fiú

Elsőként a brit Hill-családban sikerült az apának, Grahamnek (1962, 1968), majd a fiának, Damonnak (1996-ban) is világbajnoki címet nyernie a száguldó cirkuszban. Fájdalom, a pár hónappal az 1975-ös visszavonulása után repülőgép-balesetben elhunyt családfő nem érhette meg az akkor még csak 15 éves fia diadalát.

Graham Hill 1962-es vb-győzelme után, a jobb karján az akkor kétéves Damonnal
Fotó: AFP

A futamgyőzelmek számában a fia túl is szárnyalta őt (22 a 14-gyel szemben), de az autósport nagy triplája csak az idősebb Hillnek sikerült: elsőként ő nyert a monacói F1-futamon, az Indy 500-on és a Le Mans-i 24 órás versenyen is.

Villeneuve-ék drámája

Gilles Villeneuve-nek a tehetsége alapján több vb-győzelmet jósoltak, de a kanadai „csak” az 1979-es ezüstéremig jutott. Egy 1982-es zolderi edzésbalesetben szörnyethalt, amikor Jacques fia még csak 11 éves volt. Neki 1997-ben sikerült megszereznie az F1-világbajnoki címet.

Gilles Villeneuve 1974-es fotóján a kis Jacques-kal
Fotó: AFP

A Rosberg-famíliában ellenben megadatott a büszke apának, hogy szemtanúja legyen fia sikereinek is.

Nico és Keke Rosberg 2018-ban
Fotó: AFP

A finn Keke (hivatalosan: Keijo Erik Rosberg) 1982-ben, a már német színekben versenyző fia, Nico pedig – aki apja győzelme után három évvel született – 2016-ban nyert vb-t.

Akiknél messzire esett az alma a fájától

Sokkal többen voltak ugyanakkor, akik képtelenek voltak kilépni legendás apjuk árnyékából. Mario Andretti az F1-ben (1978) és az amerikai sorozatokban is csúcsra ért, a fia, Michael azonban Ayrton Senna mclarenes csapattársaként csak hét pontot gyűjtött 1993-ban. A Forma–1-ben triplázó (1981, 1983, 1987) brazil Nelson Piquet fia, Nelson Junior (avagy Nelsinho) bő két évtizeddel később 19 pontig jutott. Igaz, 2015-ben ő lett a Forma-E első világbajnoka.

Nelson és Nelsinho Picquet 2003-ban
Fotó: AFP

A Piquet-nél is sikeresebb, négyszeres vb-aranyérmes (1985, 1986, 1989, 1993) francia Alain Prost fia, Nicolas csak tesztpilótaként jutott el az F1-ig, az elektromos sorozatban 2016-ban harmadik lett.

Ők folytathatják a hagyományokat

A korábbi sikeres versenyzők palántái közül nem csak Mick Schumacher érkezett a Forma–1 küszöbére. Jean Alesi fia, Giuliano, valamint Nelson Piquet kisebb fia (Nelson Junior féltestvére), Pedro is a Forma–2-ből igyekszik följebb lépni. Sőt, a közvetlen utánpótlás-sorozat mezőnyéből Louis Delétraz apja, Jean-Denis is versenyzett az F1-ben a kilencvenes évek közepén.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek