kulcsár edina
Fellángolások és leégések: nagyon küzdött, de minden Marci ellen volt 2019-ben. Edzőmizéria, sérülések, betegségek.
Amilyen balszerencsésen alakult Fucsovics Márton 2019-es éve, úgy is végződött a versenyszezonja a pozsonyi tornán: meccslabdáról elszenvedett vereséggel. Ha végignézzük, mennyi nehézség zavarta idén legjobb teniszezőnket, valahol érthető, hogy kiborult és dühében eltörte az ütőjét.
A katari versenyen szilveszterezve, a Novak Djokovics elleni peches vereséggel (6:4, 4:6, 1:6), a világranglista 35. helyén indult neki az idei évnek Fucsovics.
Aztán márciusban karrierje legjobbjaként a 31. lett – csakhogy éppen ekkor szakított edzőjével, Sávolt Attilával, akinek az irányításával három év alatt a 200. hely környékéről kapaszkodott előre.
Azóta régi-új trénerével, Olivier Taumával dolgozott, de a Nemzeti Sport értesülése szerint már az ő útjaik is szétváltak.
A jelenlegi 71. pozíció még mindig elismerésre méltó (előtte bő másfél évtizeddel éppen Sávoltnak sikerült bejutnia magyarként az első 100-ba), de köszönőviszonyban sincs Marci korábbi terveivel.
„Már nem tanulóév lesz. Nagy eredményekre vágyom, a négy Grand Slamből kettőn szeretnék legalább a nyolcaddöntőig eljutni, és jó lenne tornákat is nyerni”
– sorolta a terveit 2018 végi sajtótájékoztatóján, hozzátéve, hogy stabilizálná a helyét a legjobb 30 között.
Csakhogy a vélhetően anyagi okokra visszavezethető edzőváltás után semmi sem sikerült mindebből. Februári, szófiai vesztes döntője után fináléig sem jutott ATP-tornán. Hiába játszott helyenként remekül, hiába vette föl a versenyt még a legnagyobbakkal is, hajszálon múló vereségeket szenvedett top20-as ellenfelekkel szemben, és Djokovics után Roger Federert (6:7, 4:6) vagy éppen Stan Wawrinkát (4:6, 7:6, 5:7) is „csak” megszorongatni tudta.
A GS-tornák közül pedig egy-egy főtáblás meccset nyert az Ausztrál Openen és Wimbledonban.
Az edzőmizéria mellett sorozatos balszerencse, sérülések és betegségek okozták Marci hullámzó formáját és visszaesését. A nemzetközi tornáin hol a viszontagságos utazás és az időzónák közötti átállás viselte meg, hol súlyos rosszullét, vagy a januártól novemberig sorjázó kisebb-nagyobb sérülései szóltak közbe.
Izomgyulladás miatt heteket hagyott ki, míg a Roland Garroson például magas lázzal elszenvedett veresége után összeesett az öltözőben, máskor pedig gyomorproblémái miatt kellett föladnia mérkőzést.
Ez utóbbiakat nehéz kivédeni, de megfelelő edző irányításával jövőre remélhetőleg visszatérhet a helyes útra és az élmezőnybe.
Bonyodalmak minden szinten
Miközben Fucsovics hosszú hónapokig hadakozott a magyar szövetséggel (és a „harcostársával”, Babos Tímeával alkotott vegyespárosuk sem jött be valami fényesen), itthon olykor még az edzéslehetőségei is korlátozottak voltak. A füves szezon előtt például a Balatonig kellett utaznia tréningezni. Ráadásul klubot is váltott, az MTK sportolója lett.