tóth gabi
Meghívó csak a leggazdagabbaknak! Gyorskorcsolyázóknak köszönhetõen dõlhet össze a nemzetközi kupák rendszere.
Váratlan helyről kaptak új muníciót harcukhoz a leggazdagabb, legnagyobb piaci értékkel bíró labdarúgóklubok. Régóta nyomást gyakorolnak az Európai Labdarúgó-szövetségre (UEFA), hogy az érdekeiknek megfelelően alakuljanak a szabályok. A meghívásos, kizárólag a legnagyobb klubok részvételével rendezett Szuperliga terve akár a Bajnokok Ligája végét is jelentheti - márpedig most ez kapott zöld jelzést az Európai Unió illetékeseitől.
Két holland gyorskorcsolyázó ugyanis panaszt emelt az ellen, hogy a nemzetközi szövetségük eltiltással fenyegeti őket. Megtiltották nekik a más által szervezett versenyeken való részvételt. Csakhogy egy uniós bizottság kimondta: ez erőfölénnyel való visszaélés sérti a szabad piacot. Ugyanez "focira lefordítva" azt jelenti, hogy az UEFA sem tarthatja vissza a klubokat attól, hogy őt megkerülve saját szuperbajnokságot szervezzenek maguknak.
Márpedig ezt lebegtetve már régóta zsarolják a szövetséget. Nem véletlen, hogy a kisebb országok csapataival szemben ősztől még inkább a "nagyoknak" kedvez a BL lebonyolítási rendszere: a négy legtöbbre taksált bajnokság első 4-4 helyezettje automatikusan helyet kap a főtáblán.
Stephen Ross amerikai befektető évek óta mind nagyobb sikerrel rendezi meg a nyári felkészülési időszakban a Távol-Keleten és az Egyesült Államokban a "Nemzetközi Bajnokok Kupáját". Olyan résztvevőkkel, mint például a Real Madrid és a Barcelona, a Juventus és a Manchester United, a Bayern München vagy éppen a Paris Saint-Germain. A BL-konkurenciának szánt Szuperligában velük együtt a 24 leggazdagabb, legtöbb (tévé)nézőt vonzó angol, spanyol, német, olasz és francia klub kapna meghívást.
Se bejutni, se kiesni nem lehetne, a résztvevőkről a szervezők döntenének. Az óriási bevételek mellett az is vonzóvá teszi ezt az elitklubok számára, hogy itt nem kellene figyelniük az UEFA gazdasági fair play-korlátozásaira. Magyarul, lényegében annyit költhetnének játékosokra, amennyit csak akarnak.
Ez beláthatatlan következményekkel járna az amúgy is elszabadult focistaárak tekintetében, és a mostaninál is nagyobb szakadék tátongana a klubóriások és a többi csapat között.