Létrehozva: 2016.09.24.

Juventustól a Chelsea-ig: honnan szalajtották az NB I-es légiósokat?

Felérne akár egy BL-mezõnnyel is az exklubjaik listája. Mégis, hogy kerültek ide? Ennek a magyarázata a részletekben keresendõ.

Minél több tehetséges hazai fiatalt, és minél kevesebb, de annál jobb külföldi focistát a magyar bajnokságba! Ezek a klubokat anyagi ösztönzéssel is noszogató MLSZ törekvései - de hogyan valósulnak meg a gyakorlatban? Ennek járt utána a %RIPOST%.

A légiósok száma jelentősen megcsappant, a 12 csapatos mezőny összesen 311 játékosának már "csak" a negyede (78) külföldi. Pakson színmagyar a keret, Gyirmóton is csak ketten érkeztek a határokon túlról - másutt azonban 6 és 10 közötti a légiósok száma.

A minőségük? Átlagosan valamelyest tán nőtt, de leginkább csak azért, mert több csapatnál nagytakarítást tartottak. Repültek az addig sem sok vizet zavart, javarészt kispadmelegítőnek használt, olcsó külföldi tucatjátékosok. Viszont igazi sztárokat, kiemelkedő tudású húzóembereket még a leggazdagabb klubjainkba is csak nagyon keveset sikerült Magyarországra hozni.

Pedig a pedigréjük gyakran szépen fest. Olyan sztárklubok szerepelnek a korábbi csapataik között, mint például a Chelsea, a Dortmund, a Juventus, a Napoli, az AS Roma vagy éppen az Ajax.

 

Akár így is összeállíthatnánk az NB I légiósainak álomtizenegyét:

Groppioni (Napoli) - Nego (AS Roma), Vinícius (River Plate), Oliver Hüsing (Werder Bremen), Stopira (Depor) - Oliveira (Chelsea), Trinks (Werder), Rju (Leverkusen) - Lazovics (PSV), Castillion (Ajax), Lanzafame (Juventus)

 

Ha viszont a részleteket is megvizsgáljuk, kiderül: néhány percet is csak kevesen játszottak jegyzett klubokban, topbajnokságokban.

Az MTK olasz tartalékkapusa, Federico Groppioni 18 évesen igazolt el Nápolyból; a magyar válogatottsággal kacérkodó brazil Vidi-védő, Vinícius az uruguayi River Plate tartaléksoráig vitte. Ugyanúgy, ahogy csapattársai, a francia Loic Nego és a zöld-foki Stopira Rómában illetve a Deportivo La Corunánál. Vagy éppen a Vasas német-török csatára, Mahir Saglik a Borussia Dortmundnál.

A jól sikerült igazolások némelyike azért legalább párszor pályára lépett topligás középcsapatokban. A Fradi-légiósok közül a német Oliver Hüsingek jutott 3 meccs (28 perc) a Werder Bremenben, a dél-koreai Rju Szungunak 2 mérkőzésen 11 perc Leverkusenben. Florian Trinks ellenben 14-szer szerepelt a brémai csapatban.

A Vidi portugál középpályás, Filipe Oliveira büszke lehet arra, hogy 6-szor pályára lépett a Chelsea-ben is. Igaz, ez összesen csak 26 játékpercet jelentett... Ennél többet (28-at) kapott az Ajaxban az immár debreceni Geoffrey Castillion - egyetlen becserélésekor.

A Honvédhoz visszatért Davide Lanzafame óriási tehetségnek indult (az új Cristiano Ronaldóként emlegették az olaszok), ő 11 tétmeccsen játszott a Juventusban.

A Haladás spanyol szélsőjének, Ezequiel Calventének 40 meccs jutott a Betisben, igaz, ebből csak 4 az első osztályban. A diósgyőri José Nono esetében szintén a sevillai csapatban 58 mérkőzés, viszont javarészt a Primera Divisiónban és az Európa-ligában.

A magyarországi légiósok királyának a Vidit erősítő szerb Danko Lazovics tekinthető. Az Európa-hírű, szerb, holland és orosz bajnok gólzsák korábban a Feyenoord és a PSV, a Leverkusen és a Zenit erőssége volt.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek