"Időben szóltam, hogy elmebeteg" - Gulyás Gergely keményen beleszállt Magyar Péterbe

INSIDER
Létrehozva: 2016.01.16.

Tényleg ez a foci jövője?

A meccsre járó, "igazi" szurkolók közül mind többen fanyalognak a modern foci miatt. Mindent a pénz, és a klubok élén álló pénzeszsákok határoznak meg. Van egy rossz hírünk a futballromantikusok számára: a helyzet csak egyre rosszabb lesz.

Korábban is szó volt már róla, de most újra napirendre tűzte egy európai szuperbajnokság létrehozását Karl-Heinz Rummenigge. Márpedig az ő szavára nem csak a nyolcvanas évek aranylabdás, BEK-győztes világklasszisaként illik adni: az egyik legnagyobb futballklub, a Bayern München igazgatósági elnöke. Ráadásul az európai szövetségnél, az UEFA-nál mind nagyobb befolyással bíró Európai Klubszövetség első embere is.

Rummenigge a milánói Bocconi Egyetemen tartott konferencián elmondta: közeleg a szuperbajnokság megszervezése.

Nem zárom ki, hogy a jövőben alapítanak egy európai ligát, amelyben Olaszország, Németország, Anglia, Spanyolország és Franciaország nagy klubjai játszanak majd.

Vagyis az öt legerősebb európai bajnokság leggazdagabb csapatain kívül, másoknak annyi esélyük sem lesz beleszólni a nagyok dolgába, amennyi a Bajnokok Ligájában van. Márpedig ott sincs valami sok, de a BL-ben legalább az esélyük megvan arra, hogy legyőzzék az anyagilag és minden szempontból erősebb gigászokat.

A most jövendölt szuperbajnokság ellenben kizárólag a szűk futballelit 20-24 óriásklubjának zárt világát jelenti. Vagyis az arab olajsejkek, amerikai mágnások, orosz oligarchák feneketlen zsebei miatt nyíló olló végképp elvágná a kapcsolatot az utóbbi évtizedekben egyre távolodó kicsik és nagyok között.

Ezt a ligát tető alá hozhatja az UEFA, vagy akár magántőke is

- mondta Kalle Rummenigge.

Hozzátette: azon is el kell gondolkodni, hogy mérkőzéseket játsszanak a marketingszempontból kiemelt amerikai és ázsiai piacon. Jelenleg ez a fajta gyarmatosítás leginkább a sztárklubok nyári és téli túráin, az Egyesült Államokban, valamint a Távol- és Közel-Keleten, olykor Ausztráliában lejátszott felkészülési mérkőzéseiken keresztül valósul meg.

Ugyanakkor az olaszok például a bajnok és a kupagyőztes Szuperkupa-meccsét már évek óta idegen országban, sőt más földrészen rendezik meg, fittyet hányva a hazai szurkolóikra. Először 2002-ben Líbiába ruccantak át, de azóta volt már amerikai, katari és négyszer kínai helyszín is.

Hiába minden berzenkedés, a szponzorok jól fizetik az ilyen kiruccanásokat, és az újonnan meghódított ázsiai, arab vagy éppen amerikai rajongók is jól fizető felvevő piacot jelentenek a klubok mezeire, ajándéktárgyaira. Hasonló okokból rendeznek alapszakaszbeli meccseket Európában az amerikai látványsportok (amerikaifoci – NFL, kosárlabda – NBA, jégkorong – NHL) ligái is.

A Rummenigge vezette Európai Klubszövetségben a 2008-as alapítása óta 14-ről 220-ra ugrott a tagok száma. Az 53 ország között természetesen ott vannak a magyar NB I képviselői is: klubjaink közül a Debrecen, a Ferencváros, a Honvéd és a Videoton lépett be. No, nem mintha őket közvetlenül érintenék a „nagyok” tervei…

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek