kulcsár edina
Hogyan nyeri halomra a versenyeket a magyar úszófenomén? Az Iron Lady és edzõ-férje forradalmi ötleteket találtak ki, de más sportágakban mûködõ dolgokat is átültettek az úszásba.
Hosszú Katinka sorra nyeri a versenyeket, és olykor úgy tűnik, már nem a riválisok legyőzése, hanem a saját rekordjai jelentik a legnagyobb kihívást a számára. Mi lehet a titka a világklasszis úszónőnek?
Szabó József olimpiai bajnok úszónk a %RIPOST%-nak elmondta: az állandó versenyeztetés rengeteget jelent.
„Nehéz a versenykörülményeket jól szimulálni edzéseken. Ha rendszeresen egyedül úszol, nem érzed a kihívást.
Katinka gyakorlatilag úgy edz, hogy közben versenyez is, ez hatalmas előny.
Maga Hosszú Katinka így ír erről az újfajta szemléletről az Iron Lady - Az átalakulás című könyvében: "Nem hiszek abban, hogy ha visszavennék a jelenlegi versenyprogramomból, akkor évekkel meg lehetne hosszabbítani az úszókarrierem."
Nem lehet mindig a jobb és jobb időket hajszolni - csak az a cél, hogy mindig a pillanatnyi legjobbját nyújtsa. Márpedig ezt versenyen ugyanúgy lehet, mint edzésen.
Mindig az a célja, hogy tomboljon benne az adrenalin, érezze az izgalmat, az úszás szenvedélyét. Nem csak a nagy versenyeken, világbajnokságokon, olimpiákon, de a kisebb viadalokon is.
Ebben az a legeslegjobb, hogy élvezem. Márpedig ha valamit élvez az ember, abban egyszerűen nem lehet kiégni.
A rengeteg utazás és verseny közben Katinkát úgy regenerálja férje és edzője, Shane Tusup, ahogy a profi teniszezők teszik. Õk is kontinensről kontinensre vándorolnak, és szinte egy nap alatt képesek csúcsformába lendülni.
Az úszónő például rendszeresen jeges, hideg vizes fürdőt vesz. Ez a focistáknál már rég elterjedt, de leginkább az erőnléti alapozás időszakában, izomláznál, illetve sérülések kezelésekor.
„Minél gyorsabban tud regenerálódni a futamok között, annál jobb teljesítményre számíthat. A hideg vizes fürdő nem újdonság, segíti a sérülések gyógyulását, enyhíti a fájdalmakat, csökkenti az edzések közötti regenerálódás idejét"
- mondta erről Szabó Joe.
A regenerálódás mellett az étkezés is fontos tényező. A sok verseny igénybe veszi az úszónő szervezetet, ezért igyekeznie kell megfelelő mennyiségben pótolni az ásványi anyagokat, nyomelemeket, vitaminokat. Katinka a Facebook-oldalán mesélt az ideális étrendről.
Általában kétszer ebédelek: egyszer a reggeli edzésem után, egyszer a délutáni mozgás előtt.
Többen úgy vélik, Hosszú Katinka és férje forradalmasították az edzésmódszereket, ebből szakirodalom lehet. A magyar edzőknek ezt kellene tanulmányozniuk, és a fiatal úszókat már ezek szerint kellene oktatniuk. Ruza József, a Magyar Úszó Szövetség korábbi főtitkára szerint ez a módszer öt éven belül írott tananyag lesz az egész világon:
„Arra számítok, hogy az egész nemzetközi úszósportot ennek megfelelően alakítják majd át, amihez ez az edzésmódszer szükséges.”
A Világkupa-sorozat alapvetően az anyagiakról, míg a világ- és Európa-bajnokságok, valamint az olimpiák leginkább a dicsőségről szólnak. Szabó József szerint Katinkának a nagyobb viadalok előtt szünetet kell tartania.
„A nagyobb versenyek más felkészülést igényelnek. Katinka most olyan program szerint dolgozik, amit a férjével a gyors egymás utáni versenyekre találtak ki. Jelenleg a formahanyatlás elkerülése a legfontosabb. Az olimpia előtt viszont nem fog Világkupa-futamokon indulni, a formaidőzítés lesz a lényeg.”
Megéri rákészülnie Katinkának: Rióban karrierje első olimpiai aranyérmét veheti célba.