5°C
16°C

Kázmér névnapja

RETRO RÁDIÓ

Egyszerű színjáték, hogy a Tisza nem akar leválni az olcsó orosz olajról

Ripost
Szerző
Ripost
Létrehozva2026. 03. 04. 15:30

Bárhogyan próbálja tagadni Magyar Péter, hogy pártja nem akar leválni az orosz olajról, ez nem igaz. Hiszen ő maga mondta ki, hogyha kormányra kerülnének, akkor megszüntetnék az orosz energiafüggőséget. Erre reagálva Orbán Viktor egy színjátéknak nevezte azt, amit a Tisza párt művel, valamint a miniszterelnök azt is elmondta, hogy egy ukránbarát pártról van szó, akik nem a magyar emberek érdekeit nézik.

Orbán Viktor a közösségi oldalán osztott meg egy videót, amiben kifejtette, hogy amit a Tisza párt csinál az egy színjáték. Ugyanis most Magyar Péterék tagadják, hogy azt állították le kell válni az orosz olajról. Ehhez képest a múlt héten az Európai Parlamentben a Tisza párt képviselői megszavazták az orosz energiaimport kivezetését. Erre reagálva a kormányfő elmondta, hogy Magyar Péterék nem a magyarok, hanem az ukránok oldalán állnak, amiről már többször tettek tanúbizonyságot. 

Tisza párt
A Tisza párt bárhogy próbálja tagadni, egy ukránbarát párt valójában.  Fotó: AFP / afp

Egy színjáték. Hát saját fülünkkel hallhattuk, szemünkkel láthattuk, amikor a Tisza az elmúlt években nem egyszer, nem kétszer azt mondta, hogy le kell válni az orosz olajról és gázról. 

– mondta Orbán Viktor a közösségi oldalára feltöltött videójában, majd hozzátette, hogy az orosz olajról való leválás egy tévedés, ami az ukránoknak érdeke, Magyarországnak pedig nem. 

Emiatt gondolja úgy a miniszterelnök, hogy a Tisza nem a magyarok, hanem az ukránok oldalán áll. Erre pedig több bizonyíték is van, egyrészt az, hogy a tiszás EP-képviselők rendre hazánk ellen és Ukrajna mellett szavaznak Brüsszelben, mint ahogyan azt tették a legutóbbi is. Ráadásul Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozását is támogatják, ezt Orbán Anita a nemzetközi politikáról szóló könyvében fogalmazta meg, miszerint  Ukrajnának nemcsak az Európai Unióhoz, hanem a NATO-hoz való csatlakozását is támogatni kellene. Őt akarja Magyar Péter külügyminiszternek egy Tisza-kormányban... 

Emellett a  tiszás EP-képviselők 2025 áprilisában kiálltak a háborús politika, az ukrán EU-tagság, a migrációs paktum, illetve a liberális aktivistacsoportok megnövelt finanszírozása mellett. 

Sőt, mint kiderült Magyar Péterék rendszeres kapcsolatban vannak Kijevvel és több szálon is kötődnek az ukránokhoz. Elég csak, ha visszaemlékezünk a Tisza mobilapplikációjára, amit egy ukrán céggel fejlesztettek ki és amiből több százezer magyar állampolgár adata szivárgott ki. Ezek alapján felmerül a kérdés, hogy a Tisza az ukrán kapcsolatait miért nem a magyar emberek érdekeiért használja fel. 

Beszédes az is, hogy Magyarék mélyen hallgatnak a Barátság kőolajvezeték ügyéről, ugyanis az ukrán elnök politikai döntése miatt elzárt vezetékről eddig a Tisza párt egy szót sem ejtett, még akkor sem mikor a Magyar Nemzet újságírója két politikusukat erről kérdezte. Kapitány István és Bujdosó Andrea is hallgatott. Ráadásul a vezeték ellen indított dróntámadásra sem reagált a Tisza Párt. 

A Tisza párt szerint le kellene válni az orosz olajról– ezt okozná, ha megtörténne

Magyar Péter az egyik fórumán úgy fogalmazott, hogy "megszüntetjük az orosz energiafüggőséget". Ha ez azonban megtörténne, akkor az súlyos károkat okozna a magyar gazdaságban. Ugyanis Magyarország számára a jelenleg vezetéken érkező orosz gáz alternatívája a cseppfolyósított gáz (LNG) behozatala lenne, melynek azonban szállítási költsége hét-nyolcszorosa is lehet a vezetékeshez képest. A helyzetet pedig tovább súlyosbítja az, hogy az iráni háború miatt a Hormuzi-szorost lezárták, amely a a világ egyik legfontosabb kereskedelmi útvonalán helyezkedik el. Itt szállítják át a globális kőolajkereskedelem mintegy 20 százalékát. 

Tehát, ha Magyarországra csak tengeri útvonalon keresztül érkezne kőolaj, akkor az önmagában 30-40%-kal növelné a beszerzési árat, és annál nyilván jóval nagyobb mértékben a fogyasztói rezsiköltségeket. Valamint:  

  • Elesnénk a hosszú távú orosz energiabeszerzést kompenzáló kedvezményes árazástól,
  • Elveszítenénk az abból származó árcsökkentő tárgyalási pozíciónkat, hogy Magyarország több forrásból, több útvonalon szerez be földgázt,
  • Elveszítenénk a nagy mennyiségű, magyar vezetékeken áthaladó orosz gázforgalomból származó bevételt;
  • Elveszítenénk a diverzifikált energiaportfólióra alapozott külkereskedelmi pozíciónkat, ami szintén bevételcsökkenéssel járna.
     

 

 

Ripost hírek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.