
Árréscsökkentés: a vártnál is jobban csökkentek az árak
Brüsszel a multik profitját, a kormány az emberek pénzét védi. Látványos eredményeket hoz az árréscsökkentés.
Árréscsökkentés és önkéntes árkorlátozások: ezek azok az intézkedések, amelyekkel a kormány az emberek pénzét védi az indokolatlan áremelések ellen. Brüsszel ezzel szemben az árréscsökkentés eltörlését akarja elérni a multik profitját féltve, és kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen az élelmiszer-, valamint a drogériai termékekre vonatkozó árréscsökkentés miatt.

Árréscsökkentés: az élelmiszerek ára ötödével, a drogériai cikkeké negyedével csökkent
Nincs megállás, továbbra is fellépünk az áremelések ellen! - írta közösségi oldalán Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Összegzése szerint az élelmiszerek ára a 10 százalékos árréscsökkentés hatására az érintett 30 termékkategóriában 20,2 százalékkal csökkent a március 13-i árakhoz viszonyítva.
2025. március 13-tól kezdődően a kormány az élelmiszerek tekintetében 30 termékkategória esetében vezetett be árréscsökkentést, amelynél 867 termék lett olcsóbb a boltokban.
- 28 termék esetében 50 százalék feletti,
- 112 termék esetében 40-50 százalék közötti,
- 136 termék esetében 30-40 közötti,
- 185 termék esetében 20-30 százalék közötti,
- 208 termék esetében 10-20 közötti,
- valamint 198 termék esetében 10 százalék alatti árcsökkenés volt.
Az árrécsökkentés kibővítése a drogériai termékek körében május 19-i hatállyal történt meg 30 termékkategória esetében. A vizsgált termékek közel 98 százaléka lett olcsóbb június 30-ig, és az intézkedés alá vont termékek esetében 26,2 százalékos volt az átlagos árcsökkenés az érintett drogérialáncoknál.
Az élelmiszerek és a drogériás termékek mellett, az egyeztetések eredményeként a gyógyszerszektor szereplői is július 1-től önténtes árkorlátozást vezettek be.
Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közgazdasági előrejelzésekért és elemzésekért felelős igazgatója a júniusi inflációs jelentést ismertető sajtótájékoztatón elmondta, hogy a teljes fogyasztói kosár 16 százalékára kiterjednek az önkéntes vagy kormányzati ár- vagy árréskorlátozások, és ez az idei évi inflációt 0,8 százalékponttal csökkentik, sőt, a nyári hónapokban ezek hatása már elérheti, akár meg is haladhatja a másfél százalékpontot. Egyelőre nem látszik, hogy az árkorlátozott termékeken kívüli árakat jelentősen növelnék a kiskereskedők.







