RETRO RÁDIÓ

Így tölti idejét a kulcsi családirtó az elmegyógyintézetben – ezt a három dolgot csinálja minden nap

Létrehozva2025. 06. 02. 06:00

H. Csanád Jutas 13 éve követte el brutális gyilkosságait, jogerősen mégsem ítélték el tetteiért. A kulcsi családirtót elmebetegnek nyilvánították, így 2012-től a kőbányai börtönben található Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet (IMEI) páciense.

Kulcsi családirtó – ezen a néven került be a kriminalisztikai szakkönyvekbe H. Csanád Jutas, aki 24 évesen, saját kulcsi házukban, közös otthonukban, gyilkolta meg négy rokonát, és most 37 évesen is az IMEI kezeltje. A több napig tartó mészárlás után három szakértő is megvizsgálta. Először közvetlenül a gyilkosságot követően, majd azok után, hogy előzetes fogva tartásakor már megkezdték a gyógyítását. Már zajlott a tárgyalás, amikor a harmadik szakértő szakvéleménye is elkészült. 

kulcsi családirtó
A TEK fogta el a kulcsi családirtót / Fotó: Ripost

Így él most a kulcsi családirtó

A kényszergyógykezelés nem büntetés, hanem intézkedés, a beteget nem elítélik, hanem beutalják az IMEI-be, ahol zárt, de kórházi körülmények között történik a gyógykezelés. Így van ez Jutassal is. Állapotát fél évente vizsgálják felül, de orvosa és egy külső elemorvos szakértő eddig mindig úgy találta, hogy kezelését folytatni kell. Az IMEI-ben az átlagos kezelési idő 4-6 év, Jutas ennek már több mint a kétszeresénél jár. Kórisméje szerint tudathasadásos állapotban volt, személyiségzavar és téboly jellemezte a gyilkosság idején.

kulcsi családirtó
A TEK behatol a kulcsi házba / Fotó: Ripost

Jutas tehát nem rab, hanem beteg, akinek azért néhány szabályt be kell tartania. Például, formaruhát kell viselnie. De a kivizsgálások, gyógyszeres valamint terápiás kezelések mellett majd’ tucatnyi program közül választhat, köztük vetélkedők és táncprogramok is vannak. Hetente fogadhatna látogatókat, de azokkal végzett, akik bemehetnének hozzá. A két túlélő, nővére és édesanyja pedig nem kíván vele kapcsolatot tartani. 

Napjait nem zárkában, hanem kórteremben tölti, ezek ajtaja éjjel-nappal nyitva van. Tette után nem sokkal, azaz a 2010-es évek elején, az egyik beteg jóvoltából még angol nyelvet is tanulhatott volna, de akkori állapota ezt vélhetően még nem tette lehetővé. Ha akar, könyvtárba járhat és beléphet az énekkarba. Ami napjait keretbe foglalja, az három kötelező tevékenység: a fürdés, az étkezés és a gyógyszerek bevétele. 

Megvan, mikor szabadulhat 

Jutas, ahogy IMEI-ben lévő társai, legfeljebb húsz éven át kezelhetők az intézményben. Ezek után, ha fennállnak a feltételek, a pszichiátriai betegek otthonát vagy olyan szociális intézményt keresnek számukra, ahol vállalják a befogadásukat. Erre Jutas esetében legkésőbb 2032-ben kerülhet sor. 

 

 

Ripost hírek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.