Krausz Gábor
Magyar Péter fő bizalmasának viselkedése felér egy beismerő vallomással.
Egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy a Tisza Párthoz frissen igazolt egykori tábornok, Ruszin-Szendi Romulusz az ukránok sorsát előrébb valónak tekintette, mint a magyarokét. Eljárás indult ellene, miután feltételezhető, hogy a NATO tanácskozásokon nem a hivatalos magyar békepárti álláspontot képviselte. Nem említette például, hogy Magyarország nem járul hozzá halált okozó eszközök területén keresztül Ukrajnába történő szállításához, és nem sürgette a harcok azonnali beszüntetését és a konfliktus tárgyalásos úton történő rendezését sem.
A Honvédelmi Minisztérium HM vizsgálata különösen súlyos megállapításként rögzítette, hogy Ruszin-Szendi az ülésekről készített jelentéseiben olyan elemeket is feltüntetett, amelyeket valójában nem mondott el. Így a feletteseit és a kormányzatot félrevezetve azt a látszatot keltette, hogy a NATO-üléseken a magyar mandátumnak megfelelően járt el.
Különösen nagy felháborodást keltett az is, hogy a volt vezérkari főnök a NATO-beli felszólalásait a „Slava Ukraina” (Dicsőség Ukrajnának) kifejezéssel zárta.
Ez a köszöntés az ukrán hazafias retorika egyik kulcseleme, amely különösen a 2014-es Majdan téri események óta terjedt el, majd a 2022-es orosz invázió után vált nemzetközileg is ismert jelszóvá.
Sem a Mandinernek, sem a Magyar Nemzetnek nem volt hajlandó válaszolni Ruszin-Szendi Romulusz. A csepeli Tisza Sziget találkozón próbálták megkérdezni arról, vajon igaz-e, hogy vezérkari főnökként „Szlava Ukrajini!” – Tehát „Dicsőség Ukrajnának!” felkiáltással zárta a NATO-ban a felszólalásait. Ahelyett, hogy tisztázta volna a helyzetet, a Tisza Párt közeli szakértő, politikus, egykori katonatiszt elveszítette a hidegvérét: kiabálni és hisztizni kezdett a kamerák előtt.
Ami azonban a legfontosabb, hogy a többszöri kérdés feltevést követően sem tagadta, hogy a NATO eseményeken dicsőítette volna Ukrajnát.
Nyilvánvalóan, ha hamisak lettek volna az ellene felhozott vádak, akkor tagadná, cáfolat azonban egy alkalommal sem hangzott el. Ez tulajdonképpen felér egy beismerő vallomással.
Ruszin-Szendi kellemetlen meneküléséről és hisztijéről készült videót itt nézheted meg:
A nemzetbiztonsági bizottság ülését követően Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője és Barthel-Rúzsa Zsolt, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (KNBSZ) irányításáért felelős államtitkár közös sajtótájékoztatót tartott.
"A magyar szolgálatok már régóta érzékelnek intenzív ellenérdekű tevékenységet az ukrán szolgálatok részéről"– jelentette ki Kocsis Máté. Hozzátette: az ukrán fél múlt hét pénteken előzetes egyeztetés nélkül kényes információkat tett közzé, erre kellett választ adniuk a magyar szolgálatoknak.
A politikus szerint kérdéseket vet fel, hogy az ukrán szolgálatok már egy hónappal ezelőtt elkészítették a felvételeket az állítólagos magyar kémek elfogásáról. Ezekkel a felvételekkel pedig később összehangolt kampányt indítottak Magyarország ellen.
"Egy hónappal később Ruszin-Szendi Romulusz és a Tisza Párt politikusai egy összevágott felvételen megtámadták a honvédelmi minisztert. Ezzel a felvétellel Ruszin-Szendi Romulusz az ukrán fél kezére játszott" – tette hozzá. Kocsis kijelentette, ezt követően az ukrán szolgálatok nyilvánosságra hozták az egy hónapja az állítólagos kémekről készített felvételeket, majd pedig dezinformációs kampányt indítottak a közösségi médiában, amelyben korábban elkészített képekkel akarták azt a hatást kelteni, hogy Magyarország háborúra, Ukrajna megtámadására készült.
Újságírói kérdésre válaszolva Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője elmondta, politikai támadás áldozatává vált az ország. Hozzátette, a bizottság ülésén kiderült, hogy a magyar szolgálatok előtt ismertek a Tisza Párt egyes tagjai és az ukrán szolgálatok közötti kapcsolatok.
– jelentette ki Kocsis.