
Lengyel gazdák tiltakoznak Ukrajna uniós csatlakozása ellen - Tönkretenné őket Brüsszel politikája
Ukrajna uniós tagságát ellenző felhívást tett közzé a lengyel agrárkamara. Négy fontos pontban sorolják kifogásaikat a lengyel gazdák.
Lengyel gazdák Ukrajna uniós csatlakozását ellenző indítványt tettek közzé. Ebben felhívják a figyelmet az agrárpiaci versennyel kapcsolatos aggodalmakra, a dömpingárakra, az egyenlőtlen versenyhelyzetre, az ukrán termékek élelmiszerbiztonsági problémáira. A Świętokrzyskie Agrárkamara (ŚIR) álláspontjában arra kéri a politikusokat, tegyenek lépéseket Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozásával szembeni tiltakozás kifejezésére.

Lengyel gazdák pontokba szedték, miért ellenzik Ukrajna uniós csatlakozását
A ŚIR álláspontjában azt olvashatjuk, hogy Ukrajna uniós csatlakozásával kapcsolatos aggodalmaik több kulcskérdésből fakadnak, amelyek súlyosan befolyásolhatják a lengyel mezőgazdaság versenyképességét:
- Ukrajna hatalmas mezőgazdasági potenciállal rendelkezik, és az EU-csatlakozás után szabadon exportálhatja termékeit az EU piacára. Ennek eredményeként a lengyel gazdálkodók intenzív versenynek lehetnek kitéve, különösen az olyan ágazatokban, mint a gabona-, hús- és tejtermékek, ahol Ukrajna termelési költségei jelentős előnyt biztosítanak az európai gazdákkal szemben.
- Az EU-ba irányuló olcsó ukrán mezőgazdasági export árcsökkenéséhez vezethet a hazai piacon, ami számos lengyelországi gazdaság jövedelmezőségét érinti. Vagyis a lengyel gazdák csak veszteséggel vagy sehogy sem tudják eladni a termékeiket.
- Alkalmazkodás az EU-szabványokhoz. Az EU-val való integráció folyamatán áteső ukrán termelőknek termelési módszereiket az EU-szabványokhoz kell igazítaniuk. Félő azonban, hogy a folyamat kezdeti időszakában az ukrán termékeket alacsonyabb áron adják majd el, ami tisztességtelen versenyt teremt más tagállamok, köztük Lengyelország gazdálkodói számára.
- Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozása megváltoztathatja az EU agrárpolitikáját. Ez különösen károsan érintheti a lengyelországi gazdálkodók számára a közvetlen kifizetéseket, azok jelentősen csökkenhetnek.
Figyelembe véve a fenti aggályokat, kérjük, tegyenek lépéseket Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozásával szembeni tiltakozás kifejezésére, legalábbis addig, amíg Lengyelország meg nem bizonyosodik arról, hogy Ukrajna integrációs folyamata nem veszélyezteti hazánk gazdálkodóinak érdekeit - kéri a Świętokrzyska Agrárkamara.

A fentiekből látható, hogy Ukrajna erőltetett uniós csatlakozása nemcsak a lengyel, de a magyar, szlovák, román termelők érdekeit is sérti. Ukrajna európai uniós tagságának egyik fő kihívása a közösség közös agrárpolitikájára (KAP) gyakorolt hatásaiban rejlik, amely számos mechanizmuson – különösen a közvetlen pénzügyi támogatásokon – keresztül támogatja az európai gazdálkodókat - írja a Világgazdaság. Az Európai Unió teljes költségvetése 2021-ben 164,2 milliárd euró volt. Ebből 55,71 milliárd eurót, azaz 33 százalékot tett ki a KAP. Az EU-ban jelenleg 157 millió hektár mezőgazdasági terület található. Ukrajnával további 41 millió hektárral bővülne. Ez pedig szinte biztos szétrombolná a jelenlegi KAP-rendszert, és megszűnne a földalapú támogatás is.







