időjárás
Egy kaposvári iskola betiltotta a Squid Game-jelmezeket a farsangon, mert szerintük a sorozat erőszakos üzenetet közvetít. De vajon jogos ez a döntés a Squid Game hírhedt kezelábasáról?
Ahogy közeledik a farsang, a gyerekek izgatottan tervezgetik, milyen jelmezt öltsenek magukra az iskolai ünnepségeken. Természetesen minden évben vannak olyan karakterek, akik különösen népszerűvé válnak. Pár éve még Jenna Ortage által alakított Wednesday volt a sláger, idén pedig a hírek szerint sok gyermek választaná a dél-koreai Nyerd meg az életed (Squid Game) című sorozat ikonikus piros kezeslábasát és fekete maszkját.
A kaposvári Kisfaludy Utcai Tagiskola vezetősége azonban úgy döntött, hogy az iskolai farsangon nem engedélyezi a sorozat szereplőinek jelmezeit. Az indoklás szerint a sorozat erőszakos tartalma nem illik az iskola értékrendjébe, és nem szeretnék, ha a gyerekek olyan karakterek bőrébe bújnának, akik a sorozatban élet-halál versenyeken vesznek részt.
A Squid Game egy olyan sorozat, amelyben 456 súlyos anyagi gondokkal küzdő ember versenyez egy hatalmas pénznyereményért. A versenyek alapja tradicionális koreai gyerekjátékok, amelyek önmagukban ártalmatlanok, de a sorozatban a veszteseket kivégzik. A feszültséggel teli története miatt a sorozat gyorsan világszerte népszerűvé vált, és különösen a fiatalok körében lett kedvelt.
A sorozatban megjelenő tradicionális koreai játékokat a kaposvári Kisfaludy Utcai Tagiskolában is elkezdték játszani a gyerekek. A farsang közeledtével pedig kiderült, hogy rengeteg gyermek szeretett volna beöltözni a sorozat egy-egy szereplőjének. Az igazgató válaszul hangsúlyozta:
Nem engedjük játszani ezeket a játékokat, elhatárolódunk a filmben lévő agressziótól, ezért úgy döntöttünk, hogy a farsangi ünnepségkor nem lehet ilyen jelmezt húznia senkinek
– írta meg a sonline.hu. Hozzátette még, hogy szerintük feltűnően sok osztály és diák szerette volna magára húzni a Squid Game sorozat katonáinak, vagy játékosainak jelmezét.
Te megengednéd a gyerekednek, hogy Squid Game jelmezbe öltözzön farsangkor?
- tettük fel a kérdést olvasóinknak a Facebook-on. A témában sokan formáltatok véleményt.
A legtöbb szimpátiával rendelkező véleményt Ádám formálta, aki szerint a tiltás teljesen értelmetlen, hiszen más, valójában erőszakos történelmi karaktereket senki nem tilt.
Vágjátok, hogy a Squid Game egy kitalált történet, és hogy ennek nem öltözhet be senki, de a kalózok, akik valóban gyilkoltak és fosztogattak, teljesen elfogadhatóak farsangon?
- írta Ádám. Ebből talán leszűrhető, hogy ő nem értett egyet az igazgatóság döntésével.
Erzsébet szerint azonban a tiltás egy helyes döntés volt, és egyetértett abban, hogy a sorozat erőszakos.
Akik megengedik, hogy a gyerekük ilyeneket nézzen, meg is érdemlik... De akkor ne csodálkozzanak, ha erőszakos lesz a gyerek!
- szólalt fel Erzsébet, aki egyetért a jelmezek tiltásával.
Ezzel szemben Márton már nem érzi úgy, hogy probléma lenne, ha ilyen jelmezeket öltenek magukra a gyerekek.
Miért ne? Nincs ezzel semmi baj! Attól, hogy ennek öltözik, még nem lesz belőle egy erőszakos ember
- fogalmazott a fiatal férfi.
Anna szerint magával a jelmezzel nincs gond, és ők már tavaly is egy divatos sorozat szerint öltöztek.
Az én kislányom tavaly egy nagy pénzrablásos jelmezben volt, és mindenkinek tetszett. Akkor most ez miben más?
- írta Anna.
Gábor pedig kicsit visszaemlékezett a régi szép időkre, hogy ő még milyen jelmezekbe öltözött be.
Én akkoriban katonának, vámpírnak vagy Hannibal Lecter-nek öltöztem a farsangkor. Most akkor rossz ember lettem?
- kérdezte ironikusan.
Eszter szerint régen is megvoltak azok a jelmezek, amik nem voltak igazán gyermekeknek valók.
Régebben is voltak farsangi jelmezek horrorfilmekből, például Sikoly maszk vagy vámpírok. Miért kell ezt most ennyire túldramatizálni?
- formálta meg véleményét Eszter.
Felmerül a kérdés:
Maga a döntés, hogy betiltásra kerüljön a sorozatbeli jelmez, egyesek szerint egy túlzott óvatosság, míg mások pedig egy szükséges lépésnek tartják a tiltását. Az biztos, hogy ez a vita még sokáig velünk marad.