Szoboszlai Dominik
A mobilos játékok után most videójátékokat tesztelt a versenyhatóság, hogy kiderítse, milyen veszélyeket rejtenek. Mutatjuk, mire jutottak és mit tanácsolnak az ilyen játékkal játszó gyerekeknek és szüleiknek!
Sok kutatás bizonyítja, hogy a fiatalok egyre több időt töltenek a videó- és számítógépes-, illetve az okoseszközökre letölthető játékokkal. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) ezért egyre nagyobb figyelmet fordít a sokak által nagyon kedvelt mobil- és videójátékok vizsgálatára, illetve az ezekkel kapcsolatos ismeretterjesztésre. Ezúttal a játékkonzolokon és számítógépeken elérhető játékokkal kapcsolatban tettek közzé figyelmeztetést.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2024-ben egy edukációs kampány keretében már figyelmeztette a szülőket és a gyerekeket a mobiltelefonra letölthető ingyenes játékokkal kapcsolatos veszélyekre. Akkor 30 népszerű, különböző korosztályok számára ajánlott játékot vizsgált meg a hivatal és hívta fel a figyelmet azok veszélyeire. Ezúttal a videójátékokkal kapcsolatban teszik ugyanezt.
A GVH ezúttal egy gyors elemzés keretében a nagy videójátékos platformok világát is megvizsgálta, amely során a szakértők 13 játékkonzolokon (Playstation és Xbox), illetve számítógépen elérhető, népszerű játékot vettek górcső alá.
Kiemelt problémát jelent a kettős virtuális valuták használata, amik egy része a játékmenettel szerezhető, másik része viszont kizárólag valódi pénzért vásárolható meg. Ez utóbbi gyakran csak az ún. „kozmetikai kiegészítők” (skinek) vásárlására szolgál, de bizonyos játékokban, jelentős hatással lehet magára a játékmenetre is. Ez torzíthatja a játékélményt, és akár tisztességtelen előnyhöz is juttathatja a fizető játékosokat. Problémát jelent továbbá a pénzért megvásárolható valuták esetében az átválthatóság követhetetlensége, hogy forintban pontosan milyen értéket képviselnek a virtuális fizetőeszközökben meghatározott árak.
Kockázatot jelent a „loot-box” rendszer is, ami zsákbamacska-szerű mechanizmusa révén kínál véletlenszerű tartalmakat. Emellett egyre gyakoribb a játékosok szokásainak manipulálása is: a napi, heti vagy szezonális jutalmak rendszere ösztönözheti a játékosokat a rendszeres bejelentkezésre, ami frusztrációt és kényszerérzetet okozhat. Ezek a látszólag ártalmatlan mechanizmusok hosszú távon károsan hathatnak a játékosok mentális jólétére is.
A GVH a szülők számára a következőket ajánlja: