Krausz Gábor
A nők körében a mellrák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés és halálok. Főleg amiatt, mert a daganat gyakran képes áttétet képezni a szervezetben, ami alaposan megnehezítette eddig az orvosok munkáját a gyógyításában. Most egy szívgyógyszer hatását kihasználva került közelebb a tudomány számára a rák legyőzése.
Óriási áttörést jelenthet a rák legyőzésében az a módszer, ami egy friss tanulmányban jelent meg, amiről a Live Science is beszámolt. A szakemberek közel száz éve kifejlesztett szívgyógyszer, a digoxin hatásait vizsgálták és az első eredmények kecsegtetőek: azt tapasztalták, hogy a készítmény képes a szervezeten belül apró darabokra bontani az áttétet képező, vándorló daganatos csomókat, ezzel pedig a digoxin segítségével a tudomány számára egy lépéssel közelebb került a rák legyőzése.
Napjainkban a daganatos megbetegedések esetében az orvosok versenyt futnak az idővel, hogy megelőzzék a különböző áttétek képződését, amely a mellrák esetében a nőknél az agyat, a tüdőt és más szerveket is megtámadhatnak. A hagyományos terápiákban ezért a szakemberek a tumorsejtek elpusztítására törekednek.
A Svájci Szövetségi Műszaki Intézet munkatársa, Nicola Aceto és kollégái egy korábbi tanulmányban azonosítottak több olyan készítményt is, amely az egereken végzett kísérletek esetében esetében csökkentették a mellrák áttétképződését. Ezek közé tartozik a digoxin nevű szívgyógyszer is.
A digoxin nevű szívgyógyszert 1930-ban fejlesztették ki és szívelégtelenség, valamint pitvarfibrilláció kezelésére használják. A szív sejtjeiben található, nátrium-kálium-pumpának nevezett struktúrák blokkolása révén fejti ki hatását, miután erősebb összehúzódásokhoz és lassabb szívfrekvenciát okoz.
A svájci csapat a korábbi eredményekre alapozva végzett újabb klinikai vizsgálatokat, amelyek alátámasztották, hogy a digoxin képes zsugorítani az emlőrákban szenvedő nőkben a keringő tumorsejtek csoportjait, meggátolva ezzel az áttétek kialakulását. A módszer lényege, hogy a tumorsejtek nátrium-kálium pumpáinak gátlásával a azok több kalciumot vesznek fel, ami aztán megnehezíti a rákos sejtek összetapadását. Végső soron ez jelentősen gyengíti a rákos csomókat. Ugyanakkor a szakemberek szerint a hatásmechanizmus pontosabb megismeréséhez még további vizsgálatokra lesz szükség.