tóth gabi
A változások jegyében telt az idei európai politika. Megerősödött a Patrióták Európáért mozgalom és a jobboldali erők is átrendeződtek az Európai Parlamentben. Bóka János, az európai uniós ügyekért felelős miniszter a Magyar Nemzetnek adott interjújában értékelte az elmúlt évet.
Bóka János, az európai uniós ügyekért felelős miniszter a Magyar Nemzetnek adott interjújában elmondta, az elmúlt esztendő az átmenet éve volt az európai és a világpolitikában egyaránt, és minden átmenet magában rejti a változás lehetőségét. 2024 rávilágított, hogy Európában szükség van a változásra, megmutatta a változás iránti egyre erősebb igényt, és a valódi változást képviselő európai politikai erő is testet öltött.
Kifejtette, súlyponteltolódás volt az orosz-ukrán háború kérdésében is, hiszen év elején csak a magyarok voltak a béke mellett, míg ma már egyre többen a tűzszünet pártján állnak. Ahogy változott a migrációról is a vélemény: mostanra a tagállamok többsége a magyar álláspontot tette magáévá.
Az idén nyáron megtartott európai parlamenti választásokat követően az Európai Parlamentet eddig uraló néppárti–szocialista–liberális–zöld koalíció jelentősen meggyengült, és új, markánsan jobboldali pártcsaládok alakultak. "Politikai szövetségeseink látványosan megerősödtek Franciaországban, Csehországban és Ausztriában, és ma már szinte minden tagállamban tényezőnek számítanak" - mondta Bóka János.
A magyar érdekek szempontjából sokkal kedvezőbb ma a csillagok állása, mint az év elején volt. De a változás, amit mi képviselünk Európában, nem következik be magától. A változást nekünk kell kiharcolnunk, ha kell, az európai intézmények ellenében is. Ez számos konfliktussal jár majd, és ezek a küzdelmek jórészt még előttünk állnak. Viszont a 2024-es változásoknak köszönhetően már mi alakítjuk az európai politikai dinamikát: erősödünk, tudjuk, merre tartunk és lépéselőnyben vagyunk.
Kitért arra is, hogy 2024 az EP-választásoknál is alapvető változást hozott A Patrióták-frakció már most a harmadik legnagyobb erő az EP-ben. Megalakulásával testet öltött a brüsszeli fősodor valódi európai alternatívája, ami felvállaltan jobboldali, konzervatív és szuverenista. "A Patrióta-frakcióban megvan a lehetőség, hogy új európai politikai erőteret hozzon létre. Az Európa-politika új viszonyítási pontja lehet: néhány éven belül el fogunk jutni oda, hogy az európai politikusok vagy a Patriótákkal való együttműködésen, vagy a velük való szembenálláson keresztül határozzák meg magukat."
Felhívta a figyelmet arra is, hogy az Európai Parlament történetében most először állt elő az a helyzet, hogy a magukat jobboldalinak nevező pártok önmagukban is többséggel rendelkeznek. A Patrióták erejét megsokszorozhatja az európai jobboldallal való együttműködés és koordináció, illetve az európai jobboldal konszolidációja. Ez a folyamat még éppen csak elkezdődött.
A teljes interjút a Magyar Nemzeten elolvashatja.