tóth gabi
Ezúttal igen pontos volt a meteorológia abból a szempontból, hogy jól jelezte előre az idei első hóesést, amely a várt időpontban meg is érkezett Magyarország területére. Az idei első havazás után mutatjuk, hogy kell-e utánpótlásra számítani a következő napokban!
Európa időjárását jelenleg különböző ciklonok teszik változékonnyá. Ezek közül a térségünkben jelenleg egy úgynevezett sekély ciklon örvénylik és elsősorban ez alakítja majd a következő napokban hazánk időjárását, illetve a várható csapadék mennyiségét és annak halmazállapotát is, vagyis azt, hogy várható-e újabb havazás.
A Kárpát-medence térségének időjárását jelenleg meghatározó sekély ciklonnal jár némi csapadék is: az Alpokban és a Kárpátokban – különösen a magasabban fekvő pontokon – jelenleg is havazik és Magyarországon is lehet még számítani hóesésre.
Vasárnap eleinte változóan felhős lesz az ég, napközben aztán nyugat felől erősen megnövekszik majd a felhőzet, a délután második felében pedig a Nyugat-Dunántúlon már többfelé várható újabb havazás! Az újabb hóesés valószínűségét növeli, hogy szombatról vasárnapra virradó éjszaka bőven fagypont alatt, mínusz 4 és mínusz 9 fok között alakul a hőmérséklet, sőt: az Északi-középhegység térségében és a Tiszántúlon -10 fok körüli értékekre sem árt felkészülni! A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap 0 fok körül alakul, ami kedvezhet a hét utolsó napján lehulló hó megmaradásának. Összességében az ország északnyugati és délkeleti pontja közötti tengelyben érkezhet az utánpótlás a pénteken érkezett, idei első hónak.
Aki hólepte tájakban szeretne gyönyörködni, annak most a Mátra felé kell vennie az útirányt, ahol az első hóesésből nagyjából 2 centis hóréteg alakult ki. Budapesten a Normafa is téli tájjal várja a kirándulókat, igaz ott mindössze 1 centiméter a hóréteg vastagsága.