tóth gabi
A kultúráért és innovációért felelős miniszter fűrészt és fúrógépet ragadott. Hankó Balázs az asztalos tanoncok útmutatásával ismerkedett meg a szakmai rejtelmeivel. Közben a fiatalok jövőjéről beszélgettek: a leendő munkájukon kívül a kormány által biztosított óriási segítségről is szó esett: a 4 millió forintos munkáshitelről.
Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszter pénteken délelőtt látogatott el a Budapesti Komplex SZC Kaesz Gyula Faipari Technikum és Szakképző Iskolába - írta a Bors. Ám ez nem éppen egy hagyományos látogatás volt: a minisztert nem csak vendégül látták az intézményben, hanem be is fogták dolgozni!
Most pedig odaadom a fúrógépet és maga fogja kifúrni ott a fát, ahol megjelöltük!
- közölte Hankó Balázs miniszterrel Islai Ferenc, aki a technikum 13. osztályos, végzős, asztalos tanulója.
Ajándékdobozkát és kulcstartót készítettek a miniszterrel, akinek a fiatal fiú azt is elárulta: náluk családi hagyomány a fával való foglalkozás, édesapja is a faiparban dolgozik: bútorokat és nyílászárókat gyártanak - írja a Bors.
Ferenc kérdésre azt is megosztotta Hankó Balázzsal, hogy alapvetően elégedett a magyar szakképzéssel, nagyon jó tanáraik vannak, amit még hiányol, az a munkaeszközök fejlesztése az iskolában. A négy millió forintos munkáshitelt pedig nagyon jó ötletnek tartja.
Ha felveszem ezt a hitelt, akkor majd a gépiparunkat szeretném ezzel fejleszteni. Esetleg kiegészíteni egy CNC gépnek az árát, vagy pedig befektetném egy új élzárógép vásárlásába
– mondta el Ferenc, akinek az iskolatársai is hasonlóképpen gondolkoznak:
– Nagy segítség ez annak, aki vállalkozást szeretne indítani, mivel alapvetően ez a szakma igen nagy tőkét igényel, ahhoz, hogy el lehessen kezdeni. Gyalu-, marógépek, szalagfűrész – ezek igen költséges gépek és elengedhetetlenek ahhoz, hogy ezt a szakmát tudjuk csinálni. Én is gondolkozom azon, hogy vállalkozást indítok, de a továbbtanulás is opció még – osztotta meg lapunkkal Bódor András Attila, szintén 13. osztályos, végzős tanuló. Majer Péter pedig nem csak a vállalkozás beindítására költené a pénzt:
Elég nagy segítség ez a fiatal felnőtteknek. Én személygépjármű vásárlásra használnám fel. Most csinálom a jogosítványt, és nagy segítség lenne, ha ahhoz már egy autót is be tudnék szerezni
– jelentette ki a fiatal.
Magyarország szakképzési nagyhatalom. Jók vagyunk a hagyományos szakmákban, mint pl. az asztalos, kárpitos, de jól teljesítünk informatikában, szoftverfejlesztésben is. Meg is újult a szakképzés, van három éves, öt éves. Egy egyedi ösztöndíjazási rendszert is kialakítottunk. Most pedig lépünk egy jelentőset: a 17-25 éves fiatalokat, akik elkezdenek dolgozni, 4 millió forintos hitellel támogatjuk 2025-től
– mondta el lapunknak Hankó Balázs miniszter, majd azt is hangsúlyozta: ez a hitel kamatmentes és szabad felhasználású. A témáról a fiatalok véleményét különösen várjuk a most zajló nemzeti konzultációban.
– Az a dolog lényege, hogy itthon kell dolgozni öt évig, és tíz év alatt kell vissza fizetni. És itt jön egy csavar még: mivel családbarátok is vagyunk, még egy olyan elemet tettünk ebbe bele, hogy ha gyermeket vállal a hölgy, aki igényli, az első gyermek után a törlesztés két évig felfüggeszthető, a második gyermek után szintén, sőt, a kölcsön felét elengedi a kormány, a harmadik gyermek után pedig egyáltalán nem kellene vissza fizetni a kölcsönt, a 100%-át elengedjük! – közölte a jó hírt a miniszter.
A 2022-ben bevezetett 25 év alatti fiatalok SZJA mentességet közel 400 ezer fiatal számára biztosítottuk, már 432 milliárd forint értékben.
A KRESZ támogatást 200 871 fő, míg a nyelvvizsga támogatást 190 678 fő vette igénybe 2018 óta. A Kormány elkötelezett abban, hogy a magyar fiatalokat támogassa, erre jó példa az általunk bevezetett Diákhitel is, melyre jelenleg 45 ezer egyetemista tart igényt.