tóth gabi
Az is nagyon fontos, hogy télálló krumplit vásároljunk.
Gyakran előfordul, hogy nagy mennyiségű krumplit vásárolunk, ám hosszú tárolás után csírázásnak indulnak. Pedig hónapokig eltartható, ha megfelelő körülmények között tartjuk. Mutatjuk, hogy tároljuk a hidegben.
A burgonya csírázása a glikoalkaloidok szintjének emelkedését is jelenti. Ezek a természetes növényi toxinok keserűvé teszik az ízét, és nagyobb mennyiségben fogyasztva hányingert, fejfájást, hasi fájdalmat, sőt, akár mérgezést is okozhatnak.
Akár saját magunk termesztjük, akár a helyi termelői piacon szerezzük be, válasszunk olyan fajtákat, amelyek jól bírják a hosszú távú tárolást. Ilyen például a Kennebec, Yukon Gold, Red Chieftain, Burbank Russet és a German Butterball. Ne aggódjunk, ha a választott típus nem szerepel a listán, mert a legtöbb fajta megfelelő tárolási körülmények között legalább egy-két hónapig friss marad.
A krumpli magasabb hőmérsékleten könnyen kicsírázik, ezért körülbelül 7-10 fokos, alacsony páratartalmú helyen tároljuk, például egy pincében vagy otthonunk hűvös részén. Bárhol is legyen, fontos, hogy a hely szigetelt legyen, így megóvhatjuk a gumókat a fagytól.
Amint hazaérünk, vegyük ki a burgonyát a műanyag hálóból vagy nejlonból, és alaposan vizsgáljuk át a gumókat. Az egészségeseket különítsük el, a sérült vagy romlott darabokat pedig dobjuk ki.
Ha szerencsénk van, és a kertünkben is terem, óvatosan töröljük le róla a sarat, hogy elkerüljük a penészesedést. Fontos, hogy ne mossuk meg, mert a nedvesség felgyorsíthatja a romlást.
A megfelelő hőmérséklet mellett fontos, hogy sötét, fedett tárolókban tartsuk, melyeken van néhány szellőzőnyílás. Ideális esetben ládába helyezve homokkal, fűrészporral vagy tőzegmohával fedjük le, de átmenetileg kendervászonba vagy papírzsákba is tehetjük.
A burgonyák a betakarítás után is folytatják a légzést, ezért olyan helyen kell őket tárolni, ahol megfelelő a légáramlás. Ez lehetővé teszi, hogy oxigént felhasználjanak és szén-dioxidot adhassanak le tárolás közben. Ha a tárolóhelyen nincs légmozgás, egy kisebb ventilátorral is javíthatunk a levegőn.
Fontos, hogy külön tároljuk a hagymától, banántól, almától és körtétől, mivel ezek etilén gázt bocsátanak ki, ami elősegítheti a korai csírázását és gyorsabb romlását.
Hetente egyszer-kétszer ellenőrizzük a zöldségeket, hogy nincs-e rothadásra utaló jel.
Ha muskátlis vagy savanyú földszagot érzünk, alaposan vizsgáljuk meg a dobozt, és távolítsuk el a romlott példányokat, mielőtt azok megfertőznék a többit.
A csírázás elején általában a gumó még fogyasztható. Ilyenkor egyszerűen távolítsuk el az apró hajtásokat, és vágjuk ki az elszíneződött vagy zöld részeket. Ha viszont a krumpli nagyobb része érintett, puhának tűnik, a héja is ráncos, akkor érdemes már megválni tőle.