kulcsár edina
Budapest biztonságos város, a külföldiek emiatt is dicsérik a nemzet fővárosát. Az baj azonban, hogy egyre kevésbé tiszták az utcák, és a bicikliutak megvalósítási módját is érdemes lenne újragondolni. Erről és számtalan kulisszatitokról beszélt a külügyminiszter, aki Szentkirályi Alexandra vendége volt az Otthon Budapesten című rendezvényen.
„Az ide látogató külföldieket meglepi, hogy Budapest milyen nyugodt és biztonságos, Európa nyugati felén sajnos elszoktak ettől. Budapesten senkit nem bántanak a származása vagy a vallása miatt, ahogy az sok európai városban történik” – mondta Szijjártó Péter, aki saját bevallása szerint minden egyes külföldi útban a legjobban a hazaérkezést szereti. A külügyminiszter Szentkirályi Alexandra vendége volt a fővárosi Fidesz–KDNP frakcióvezetője Otthon Budapesten című rendezvényén, ahol arról beszélgettek: milyennek látják ma a turisták a fővárost, hol helyezkedik el Budapest a metropoliszok között, de a külügyminiszter olyan kulisszatitkokat is elárult, hogy milyen magyaros ajándéknak örülnek legjobban a külföldi államfők – írja a Metropol.
„Budapest nemcsak a hivatásom, hanem a szenvedélyem és az otthonom is. Budapest nekem nemcsak egy várost jelent, hanem érzéseket, emlékeket, közösséget” – mondta Szentkirályi Alexandra. Hozzátette: azért hozta létre az Otthon Budapesten elnevezésű programsorozatot, hogy „közösen gondolkodhassunk arról, hogyan tegyük még élhetőbbé, szerethetőbbé és fenntarthatóbbá fővárosunkat”. Az esemény első alkalmát stílusosan a város 151. születésnapjához időzítette, melynek keretein belül olyan prominens beszélgetőtársai voltak, mint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki országról országra, fővárosról fővárosra utazik.
A külügyminiszter számtalan külföldi kormányfőt és delegációt fogad, így első kézből származó tapasztalatai vannak arról, Budapest hol helyezkedik el most a „nagyvilág” fővárosainak rangsorában. Mint mondta:
Mivel a hozzánk érkező turisták főleg Budapesten töltenek időt, számukra a főváros gyakorlatilag egyet jelent az egész országgal. Ezért is fontos, hogy Budapest még inkább összeszedje magát, nem mindegy, hogy néz ki, miket építünk, a meglévő értékekkel miként gazdálkodunk. Ugyanakkor bárkivel beszélek, mindenki a legszebb jelzőkkel illeti Magyarország fővárosát, és leginkább a biztonságot emelik ki. Meglepő számukra, hogy egy ekkora városban éjszaka lányok, nők is sétálhatnak egyedül, minden félelemérzet nélkül. Az elmúlt évek európai eseményei, mint a hollandiai futballmérkőzés vagy a Belgiumban megrendezni sem mert futballmérkőzés mind mind azt mutatják, hogy ebből a szempontból Budapest, sőt egész Magyarország egészen kivételes
– summázta Szijjártó Péter, hozzátéve: „Ezt kell megtartanunk, de nem csak a külföldiek miatt, akik pár napra idejönnek, hanem saját magunk miatt, hiszen mi itt élünk.”
Egy dologban érzékel negatív változást Budapesten Szijjártó Péter, az pedig az egyre romló tisztaság. A külügyminiszter abbéli tapasztalatairól is beszélt, hogy sehol sem látott még olyat, ahol forgalmi út mentén alakítottak volna ki biciklisávokat.
Azért négy-öt évvel ezelőtt az nem nagyon fordult elő, hogy vasárnap reggel – ami ugye szombat este után jön – szemetes legyen a város. Ma azért bizonyos részeken ezzel a kellemetlenséggel lehet találkozni. Ami nem jó, mert adjunk magunkra, legyünk igényesek. A másik, amit máshol úgy látom, meg tudtak oldani Budapesttel ellentétben, hogy sehol nem zártak le komplett forgalmi sávokat biciklisek miatt. Van bicikliút, de nem az úton, hanem megépítették az utat és mellétették a bringautat is, ami logikus. Szerintem ezt érdemes lenne átgondolni itt, hiszen az autósok és kerékpárosok nem feltétlen szükséges, hogy életük ellenségeként tekintsenek egymásra, hanem ezt lehetne kulturáltan egymás mellett is csinálni.
Szijjártóval egyetértett Szentkirályi Alexandra, hiszen mint mondta: „Az az ideális, ha a városban élethelyzetének megfelelően mindenki azzal utazik, amivel szeretne. Mert egyformán annak is van helye, hogy az ember biciklizzen, hogy autóba üljön vagy tömegközlekedjen, hiszen mindannyian mindegyiket csináljuk is időként. Már akinek van jogosítványa” – jegyezte meg a Fidesz–KDNP frakcióvezetője, finoman utalva arra, hogy például Karácsony Gergelynek nincs... Azt már mi tesszük hozzá, hogy nem is biciklivel vagy BKV-val jár, ahogyan híresztelte korábban, hanem sofőrrel viteti magát mindenhová, mint ahogyan a Metropol le is buktatta korábban a magát „zöldnek” valló főpolgármestert.
A külügyminiszter még sosem beszélt arról, hogy külföldi látogatásai alkalmával gyakran a Puskás Ferenc által használt focilabda korhű mását viszi ajándékba dedikáltan, vagy például mezt. Tapasztalatai szerint ez különleges és emlékezetes meglepetés, Puskást pedig az egész világ ismeri. Szentkirályi Alexandra is kapott egyet, aki megkérdezte a külügyminisztert arról is, hogy Budapesten mi az, amit mindenképpen megmutat a külföldi országokból érkező államfőknek és más vezetőknek, ha van szabadidejük. Mint kiderült, ha például többen érkeznek egyszerre külföldről mondjuk egy rendezvény miatt, akkor a Puskás Arénát mutatja meg vendégeinek Szijjártó Péter.
Elképesztő átlényegüléseket látok ott. Valószínűleg a stadion nagysága, jól megépítettsége, de mégis emberközelisége, hangulata olyan hatást idéz elő, hogy az összes 50-60-70 éves kolléga – velem együtt –, pillanatok alatt tizenéves futballrajongóvá alakul át. A tárgyalások után le szoktam vinni őket a pályára. Na, és akkor ott elszabadul a játékszeretet, néha még labdát is szoktunk kapni, és lehet egy kicsit rugdosni. Ott történt meg velem, hogy az említett korosztályba tartozó és fiatalon valószínűleg dzsúdózó kaukázusi energiaminiszter kolléga azt mondta, hogy beáll a kapuba és rúgjunk neki. Rúgtunk, és vetődött abban az elegáns ruhában, amiben volt
– mesélte Szijjártó hozzátéve, hogy az Erzsébet-kilátó a családi kedvencek közé tartozik, ahová egyébként gyerekeivel is kijárt korábban. Gyakran libegőztek is, sajnos tavaly nem működött, de a külügyminiszter reményét fejezte ki, hogy egy év alatt sikerült megjavíttatnia a Városházának, és idén már működni fog a sokak által kedvelt és ikonikus kikapcsolódási lehetőség.