tóth gabi
Több százan látogattak a hétvégén a Tisza partra a folyó déli szakaszán, hogy részesei lehessenek az egyedülálló természeti csodának, a tiszavirágzásnak. A kérészek világon is egyedülálló násztánca páratlan szépségű, így a napokban még érdemes a Tiszát lesni.
A tiszavirágzás egy igen különleges természeti jelenség, mely a neve alapján, akár valami csodálatos virágokba boruló vízinövény is lehetne, ám nem erről van szó. A tiszavirágzás a kérészek kirajzásának elnevezése, mely 2020 óta hungarikum. A nem minden napi látványosság június 8-án Szolnoknál beindult, és az időjárás lehetővé tette, hogy több százan megfigyelhessék.
Európa legnagyobb kérésze akár 12 centiméteres is lehet, és június közepén kel életre, hogy csodálatos ám rövidke életével megörvendeztesse mindazokat, akik kíváncsiak az igen különleges látványosságra. A rajzás általában 10 napig tart, minden nap 17 és 18 óra között kezdődik, és 19.30 és 20.30 között fejeződik be. A násztánc során a hímek megtermékenyítik a nőstényeket, akik a folyó közepén szórják el a petéiket. Ezt a természeti csodát nevezte el a népnyelv tiszavirágzásnak. A kérészek rajzása nem csak kivételes látványosság, hanem igen fontos ökológiai jeletősége is van: a kérészek halak, madarak és békafajok táplálékai. A Tisza déli szakaszán a hétvégén megtörtént a főrajzás, így ott már csak az utórajzást lehet csak megtekinteni, ám a jelenség a folyásiránnyal szemben halad a folyón felfelé, így a napokban a Tisza egyéb szakaszain is megcsodálható lesz a nem minden napi jelenség. A látványosság világviszonylatban is különleges, ugyanis már szinte csak idehaza lehet megtekinteni, ráadásul hazánkban is akadt már olyan év, amikor teljesen elmaradt. A ritka természeti csoda a Kőrösökön, a Berettyón és a Rábán is látható, így az esti órákban ott is érdemes a vízfelszínt lesni.