kulcsár edina
Hamarosan beköszönt az igazi nyár és a szünidő. A kánikulában sok kikapcsolódni vágyót vonz a vízpart. A Duna partján lakók számára kézenfekvő lehetőség, hogy megmártózzanak a folyóban, azonban sokan nincsenek tisztában azzal, hogy az életüket kockáztatják, ha nem a kijelölt helyeken fürödnek.
A Dunában fürödni egészen más, mint a Balatonban vagy a Velencei-tóban. Gyorsan mélyül, a sodrása erős, és a víz hőmérséklete alacsonyabb, mint a tavaké. A legnagyobb kánikulában sem melegszik fel igazán. A legfontosabb szabály, hogy nem szabad messzire merészkedni a parttól, mert az alattomos áramlatok még a jó úszóval is képesek elbánni. Sokan mégis esküsznek rá, hogy a Dunában fürdeni nagyszerű dolog.
Közel ötven éven keresztül Budapest határain belül tilos volt a fürdőzés. De a főváros határain kívül azért azelőtt is volt rá lehetőség. Néhány éve azonban megváltozott a helyzet és engedélyezték Budapesten is a lubickolást a legnagyobb magyarországi folyamban. Bizonyos partszakaszok kivételével, ahol tábla hívja fel a figyelmet a tilalomra, többnyire a hajóút, a hidak, a kikötők, a révátkelők és a különböző műtárgyak közelében. Érdemes inkább a kiépített strandokat választani, hiszen ezekből is egyre többet létesítenek.
Lassan véget ér az iskola, kezdődik a vakáció. Kiszabadulnak a nebulók az iskolapadból és egyre többen szeretnék a szünidőt vízpart mellett tölteni. Alapvetően az a szabály, hogy a szabadvizeken sem tilos a fürdőzés, de érdemes a kijelölt fürdőhelyeket választani. Mivel a Duna veszélyes folyó, hatalmas vízhozammal, ezért észnél kell lenni
– int Dr. Fekete Tamás alezredes.
Budapesten belül néhány hét múlva két kijelölt fürdőhely is megnyílik, az egyik a Lágymányosi öbölben, míg a másik a Római parton.
Nem győzzük elégszer hangsúlyozni, hogy a biztonság érdekében sosem szabad ittasan, teli gyomorral a Dunába menni. A kijelölt fürdőhely nagy előnye, hogy van fürdőőr, de ha vadregényes tájra vágyik valaki, az ne egyedül menjen le a partra és tiltott helyen semmiképp se menjen be a Dunába
– tanácsolja a vízirendészeti őrs vezetője. A Dunában fürödni egészen más, mint a Balatonban vagy a Velencei-tóban. Tapasztalata alapján úgy véli az alezredes, hogy ha valaki le tud úszni kétszáz métert, az nem azt jelenti, hogy át tudja úszni a Dunát. Szóval jobb, ha ezzel senki nem próbálkozik!