kulcsár edina
Idén ahogy sok minden, a szúnyogok inváziója is előbb kezdődött, mint szokott. Szerencsére elkezdték a szakemberek a szúnyogirtást. Mutatjuk, hogy az ország mely területén!
A szakemberek egy speciális anyagot szórnak szét a napokban a levegőben bizonyos területeken, hogy meggyérítsék a szúnyogok állományát. Mennyire veszélyes ez a vegyszer és hol szórják idén először? Most kiderül!
Ha a szúnyogokon múlik, akkor kemény hónapok elé nézünk. A Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratórium betegségvektorokkal foglalkozó kutatócsoportja szerint ugyanis az enyhe tél, valamint az új, ázsiai eredetű fajok megjelenése hosszú távon átrendezheti a már megszokott szúnyogszezont. Már februárban megfigyelhető volt a városi területeken a japán bozótszúnyog és a koreai szúnyog kikelése. További rossz hír, hogy az ázsiai tigrisszúnyog pedig meghosszabbítja az idényt: egészen október végéig találkozhatunk vele. Az európai tapasztalatok ráadásul azt mutatják, hogy az elkövetkező évek során egyre inkább számítanunk kell a jelenség fokozódására, továbbá új betegségek megjelenésére is.
Április 16-án elindult a központi szúnyoggyérítés, amit évek óta a katasztrófavédelem irányít. Elsőként a Tisza mentén és a Tisza-tónál, valamint a Körösök holtágain lépnek fel biológiai módszerrel a lárvák ellen. Ötezer hektárnyi felületen repülőről juttatják ki a szilárd fehérjetartalmú készítményt. Vagyis nem a szúnyogokat irtják, hanem a lárvákat.
A Balatonon már korábban megkezdődött a gyérítés
A csapadékos tél és az elmúlt napok magas hőmérséklete miatt a szokásosnál egy hónappal korábban kezdték meg a szúnyoggyérítést a Balatonnál. Biológiai, légi szúnyoggyérítésre került sor 1100 hektáron. Az önkormányzatokat tömörítő Balatoni Szövetség 1997 óta szervezi a szúnyogirtást az üdülőrégióban, amihez állami támogatást is kapnak.
A korai tavasz miatt a szokásosnál hamarabb kezdtek a fák lombosodni, ami megnehezíti a biológiai lárvagyérítést. A levegőből kijuttatott folyékony biológiai készítmény jelentős része ugyanis fennakadna az ártéri erdős területeken lévő fák levelein, ezért granulátumot alkalmaznak. A szilárd halmazállapotú készítmény áthatol a lombozaton, így bekerül a vízbe, ahol a szúnyoglárvák fejlődnek-olvasható a katasztrófavédelem weboldalán.
A biológiai lárvagyérítés optimálisan tavasszal történik, mert ilyenkor lehet hatékonyan megtizedelni a szúnyogok számát. Tavasszal túlnyomórészt a lárvák elleni biológiai védekezés zajlik: a szúnyogok tenyészőhelyén egy természetes baktérium által termelt fehérjét tartalmazó készítményt juttatnak a vízbe.
Ez a bizonyos fehérje, amit granulátum vagy por formájában szórnak szét bizonyos területeken, ebben a dózisban kizárólag a csípőszúnyogok lárváit pusztítja el, minden más élőlényre, még az árvaszúnyogokra is ártalmatlan.
A kémiai irtás hatástalan az invazív fajok ellen
A Pécsi Tudományegyetem (PTE) közleménye szerint az országosan alkalmazott kémiai ködöléses módszer alkalmatlan az inváziós fajok ellen, ráadásul komoly ökológiai veszteséggel is jár. Emellett arra is felhívták a figyelmet, hogy egyetlen elhanyagolt kertben több ezer csípőszúnyog kelhet ki és keserítheti meg a környéken élők mindennapjait, ezért a kertek tudatos rendezésével, a szúnyogbölcsők felszámolásával vagy biológiai kezelésével megelőzhető a szúnyogok inváziója.
Hol irtanak a héten és hol legközelebb?
Április 16-21-között Békés,
Minél kevesebb a szúnyoglárva, annál kevesebb a kifejlett szúnyog. Éppen ezért érdemes a ház körüli kisebb vizeket lefedni, kiönteni, rendszeresen cserélni. Egy-egy vízzel teli virágcserépben, vödörben, gumiabroncsban, eldugult ereszben százával, akár ezrével fejlődhetnek szúnyogok. Az esővízgyűjtő hordókat ajánlott szúnyoghálóval lefedni, a ház előtti árkokat pedig rendben tartani, hogy hosszabb ideig ne tudjon bennük megállni az esővíz. A további ház körüli teendők itt találhatók.