kulcsár edina
A ELTE kutatói ismét világraszóló tudományos eredménnyel hívták fel magukra a figyelmet. A hazai etológusoknak ezúttal is az ember legjobb barátjával kapcsolatos kutatásokat végeztek.
Mentális reprezentációnak hívják, amikor egy szó hallatán az agyunk előidéz egy emléket, amihez társítjuk a szó jelentését. Az ELTE Etológia Tanszék kutatói a kutyák agyi válaszait vizsgálva kimutatták, hogy a látszat ellenére az ebek nemcsak hogy értik a szavak jelentését, de az ezt támogató agyi és mentális folyamatok hasonlóan zajlik, mint az embereknél.
A Current Biology című folyóiratban megjelent tanulmány egyik vezető szerzője, Boros Marianna, az ELTE Etológia Tanszéken működő Neuroetológiai Kutatócsoport tagja azt mondta:
A kutyák nem csak tanult viselkedéssel reagálnak a szavakra, hanem valóban értik a jelentésüket. Nem csak megszokás alapján tudják, hogy mire vonatkozhat egy-egy szó, hanem a szavak alapján előhívnak egy emlékképet.
A szakemberek ezt referenciális szóértésnek hívják és az ELTE kutatói most azt tudták bebizonyítani, hogy ez nem kizárólag emberi képesség.
Mindezt egy úgynevezett non-invazív EEG segítségével támasztották alá. A kísérletben 18 kutya vett részt. Ezek az ebek már ismerték egy-egy szó jelentését, például a labdáét. A kísérlet során a kutya gazdája kimondta a tárgy nevét, majd felmutatta azt a tárgyat, ez esetben a labdát. Néha azonban meglepték kedvenceiket és nem azt a tárgyat mutatták fel a kutyusnak, aminek a neve elhangzott. Eközben a kutatók EEG-vel mérték a kutya agyi aktivitását. Azt feltételezték, hogy ha az elhangzott szó aktiválja a kutyáknál a tárgy emléket, akkor a kutyus várni fogja, hogy az a tárgy legyen felmutatva, ha pedig nem azt látják, ami elhangzott, akkor az agyi válaszuk jelzi majd a szó és a tárgy közötti eltérést.
Pontosan így is történt. Ráadásul még a kutatókat is meglepte az a tapasztalat, hogy nem volt hatással az eredményekre az, hogy hány szót ismert az adott kutya. Ez még inkább tükrözi a szóértésüket.
Úgy tűnik, hogy ez a képesség nemcsak néhány, kivételesen sok tárgyszót ismerő egyedre jellemző, hanem általánosan jelen van a kutyákban
– mondta Andics Attila, a kutatócsoport vezetője.
Vagyis a kutyád jóval többet ért az emberi beszédből, mint amennyit ebből kimutat!