tóth gabi
Hasznos tanácsot hoztunk el nektek.
Napjaink talán egyik legnagyobb rejtélye és félelme, hogy idegenek lehallgathatják a telefonunkat. A mobilon számos olyan információt tárulunk, ami fontos számunkra, és egy-egy beszélgetés során a titkainkat is elárulhatjuk, amit nem bíznánk, azért mindenkire.
Ha okostelefont használsz, biztosra veheted, hogy valamilyen szinten odafigyel arra, amit mondasz. Hiszen manapság már majdnem minden készülékben ott van a digitális személyi asszisztens, akinek elég csak a nevét kimondanunk és már végre is hajtja a parancsainkat.
Vagyis elsősorban a telefonunk azért hallgat ki minket, hogy megkönnyítse a mindennapjainkat, ám az már egészen más kérdés, hogy mit kezd a megszerzett információkkal. Hiszen a másik legfontosabb prioritása ezeknek a „megfigyeléseknek”, hogy személyre szóló reklámokat kapj.
Ha nem szeretnéd, hogy a telefonod minden lépésedet figyelje, az első dolog, amit meg kell tenned, kikapcsolni a személyi asszesztenst. Ezt iPhone készülékek esetében a beállításokon belül a Siri menüpontban tehetted meg. Még az androidos eszközökön a Google Segéd menüpont alatt találhatod meg. Még Samsung esetében a Bixby beállításokat kell megkeresned.
Ezenkívül, ha szeretnéd egyenként is korlátozhatod, hogy mely alkalmazások férhetnek hozzá a mikrofonhoz. Ez szinte minden eszköznél hasonló helyen található meg. Az alkalmazások menü pont alatt ki kell választani az adott applikációt és azon belül letiltani a mikrofon használatot.
Sőt, ha biztosra akarsz menni, akkor érdemes átböngészned az összes alkalmazásod hozzáférését és átgondolni, tényleg szüksége van-e a mikrofon használatra.
Utolsó jó tanács: mindig csak hivatalos forrásokból tölts le alkalmazásokat. Ez segíthet elkerülni a harmadik féltől származó applikációkat, amelyek között rosszindulatú kémprogramok is lehetnek.